Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
33
REZERWAT

Morysin

Ścieżki wprost do ruin Domu Stróża

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do rezerwatu


1
przystanek
Ruczaj

Wejście do rezerwatu Zobacz w Google Maps

Przyroda

Od września 2014 r. rezerwat Morysin mogą już zwiedzać warszawiacy. Trzeba jednak pamiętać, że rezerwat to nie deptak miejski. Służy także innym celom niż wyłącznie spacery zestresowanych mieszkańców miasta. W Morysinie spacerowiczom udostępniono dwie ścieżki prowadzące do zabytkowych ruin Pałacyku oraz Gajówki. Obie prowadzą tuż obok pozostałości Domu Stróża, który także jest obiektem zabytkowym. Gajówkę zbudowano w 1846 r. i jest to jedyna drewniana budowla z dawnego Morysina. 



Królestwo czeremchy i topoli białej



Morysin jest lasem łęgowym, czyli takimi lasem nadrzecznym, rosnącym na glebie z naniesionym mułem. Pełno tu olch, topoli, wiązów, wierzb, jesionów, grabów.  Spotkamy  wyjątkowe 35-metrowe topole białe, jest też lipa z pniem o obwodzie 3,5 metra. No i czeremchy. Największe zgromadzenie w całej Warszawie! 



Fragment parku w stylu romantycznym



Jest to ostatni fragment jednego z najpiękniejszych parków romantycznych. Na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęła go tworzyć rodzina Potockich, ówczesnych właścicieli Wilanowa. Jeśli ktoś kojarzy piękny park i pałacyk w Natolinie, to warto przypomnieć, że w Warszawie były cztery siostrzane założenia parków w stylu angielskim. Jednym z nich był właśnie Morysin. Nazwa pochodzi od Maurycego - najmłodszego wnuka Stanisława Potockiego. 



Mniej ludzi, więcej ptaków



W tym miejscu przebywa 80 gatunków ptaków, w tym ok. 60 gatunków lęgowych. Można spotkać np. puszczyka, myszołowa. Jest większość gatunków dzięciołów, są słowiki, zięby, gile, kowaliki i  strzyżyki, czyli maleńkie 10-gramowe, ruchliwe ptaszki z podniesionymi ogonkami buszujące w gęstych krzakach. Bywają też świergotki drzewne, które tak śpiewają wiosną.

1/8

Więcej ciekawych informacji o tym miejscu

http://www.sztuka.net/palio/html.run?_Instance=sztuka&_PageID=853&newsId=2020&callingPageId=852&_cms=newser&_CheckSum=-1546728445 http://oknonawarszawe.pl/blog/archives/2584 http://www.wilanow-palac.pl/rezerwat_przyrody_morysin_miejsce_spotkania_przyrody_i_historii.html http://zielona.um.warszawa.pl/tereny-zielone/obszary-i-obiekty-chronione/rezerwat-przyrody-morysin
codefibers.pl