Rzeka Jeziorka w Konstancinie i Piasecznie
Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do rezerwatu
Przyroda
Rzeka Jeziorka mierzy 66 km i trudno oczekiwać, iż jakiś pieszy przejdzie od jej źródeł pod Osuchowem, aż do ujścia do Wisły w Konstancinie-Jeziornie. Spróbować oczywiście można…
Natomiast zdecydowanie łatwiej jest wybrać się do Konstancina lub Piaseczna z myślą o spacerze wzdłuż rzeki, łąkami, brzegiem lub spokojnymi alejami Parku Zdrojowego w Konstancinie.
Ważniejszymi dopływami Jeziorki są rzeki: Zielona i Tarczynka (największy lewy dopływ) w dolnym biegu i Mała już na wysokości Konstancina. Na swym ostatnim odcinku, tuż na finiszu w Wiśle, Jeziorka krzyżuje się z Wilanówką i dalej płynie sztucznym, uregulowanym korytem powstałym w latach 50. ubiegłego wieku. Miejsce, w którym Wilanówka i Jeziorka zbliżają się do siebie można obejrzeć jadąc komunikacją ZTM, bo znajduje się ono niecały kilometr od przystanku Obórki.
Dolina i brzegi Jeziorki
Jeziorka jest niewielką i urokliwą rzeką. Szerokość jej doliny wynosi około 200 metrów w dolnym biegu i do kilometra w środkowej części. Płynie naturalnym korytem, za wyjątkiem ostatniego uregulowanego odcinka (od Wilanówki do Wisły). Silnie meandruje, zakręca, toczy leniwie swe wody wśród skarp (dolny bieg rzeki i rezerwat Skarpa Jeziorki), a później wśród drzew, łąk.
Łąki nad Jeziorką są wilgotne, porośnięte m.in. firletką poszarpaną, jaskrami, koniczyną, świetlikiem łąkowym czy trawą tymotką łąkową - powszechnie znaną z wyglądu, niekoniecznie z nazwy.
Miejscami nad rzeką napotkamy ziołorośla z kielisznikiem zaroślowym, czyli z popularnym powojem o białych kielichach, rdestówką zaroślową czy psianką słodkogórz.
Krzaki nadrzeczne, to nic innego jak łozowiska wierzbowe (m.in. wierzba uszata, wierzba rokita, brzoza) oraz fragmenty mokrych łęgów czy turzycowe szuwary.
Łąki i pastwiska znajdują się w dolnym biegu rzeki. Później brzegi są porośnięte krzakami, drzewami. Na wysokości Piaseczna i Konstancina roślinności i zakrzaczeń bywa już dość dużo. Ale już w Mirkowie brzegi rozjaśniają się o można spacerować.
Jeziorka - szerokość, głębokość
Sama rzeka ma od około 6 metrów szerokości (ujście Tarczynki, blisko miejscowości Łoś) do prawie 12 metrów w środkowej części. Dno przyjazne piaszczysta zaprasza kajakarzy, bo głównie z tej formy wypoczynku znana jest Jeziorka.
Wędkarze, którzy regularnie odwiedzają rzekę twierdzą, że Jeziorka ma głębokość nie większą niż 100-150 centymetrów. Najgłębsza jest na jednej trzeciej i na dwóch trzecich swojej długości. Na środku delikatnie wypłyca się, a dookoła wypłycenia tworzą się rynienki. Dno jest twarde i raczej nie obfituje w zaczepy.
Konstancin i Piaseczno
Nad brzegiem Jeziorki znajduje się powszechnie znany Park Zdrojowy im. Hrabiego Witolda Skórzewskiego i tężnie z mostem prowadzącym do północnych osiedli Konstancina Jeziorny.
Do Mostu Parkowego można dotrzeć od przystanku Skarpa Oborska. Po przejściu, zaraz obok znajdziemy tężnie solankowe, wybudowane 1979 roku.
Z Jeziorki wyodrębniono odnogę św. Jana i kanał wzdłuż Wojska Polskiego, który zasila w wodę stawy przy. ul. Mirkowskiej. Brzegi Jeziorki na wysokości Mirkowa są mniej zarośnięte. Jeśli wysiądziemy na przystanku Osiedle Mirków, dojdziemy do ogródków działkowych i małego mostu nad Jeziorką.
Ryby , ptaki i ssaki
20 gatunków ryb m.in.: leszcze do kilograma wagi, płocie, okonie, szczupaki, klenie, ukleje, miętusy, kiełbie, Trafiają się również pstrąg tęczowy, potokowy czy karp, które oczywiście nie są naturalnymi rybami tej rzeki, ale jak widać zadomowiły się.
63 gatunki ptaków z zimorodkiem, trzciniakiem, pokląskwą i rokitniczką na czele.
Królestwo ssaków reprezentują bobry, piżmaki, wydry i karczowniki ziemnowodne nie wiadomo dlaczego nazywane szczurami wodnymi.