Kampinoski Park Narodowy
Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do lasu
Przyroda
Kampinoski Park Narodowy ma przedwojenne tradycje i pod wieloma względami jest miejscem wyjątkowym. Obecnie Kampinos to 38 544 hektary chronionej przyrody. W parku oraz w jego otulinie rośnie ok.1105 drzew-pomników przyrody. 70 procent parku zajmują lasy, ale jego ważną częścią są również łąki, wydmy śródlądowe i tereny bagienne. Bagienne lasy olszowe i brzozowe leżą w dawnym korycie Prawisły. Są to torfowiska niskie, w których wiosną stoi woda. Szczególnie cennym przyrodniczo obszarem jest bagno Cichowąż.
Wybierając się do Kampinosu, warto jednak pamiętać, że nie jest to las wyłącznie do spacerów warszawiaków. Prym wiedzie przyroda i to ona jest ważna: drzewa, krzaki, strugi, zarośla, ptaki, sarny, łosie i wilki. Miejmy nadzieję, że wilki nie są już tylko gośćmi, ale zostaną z nami na dłużej. Chodzimy wyłącznie wyznaczonymi szlakami i ścieżkami. Nawet, jeśli jesteśmy sami i nikt nas nie widzi. Dlaczego? Po prostu z szacunku dla przyrody i dla nas samych!
Szlaki do wędrówek pieszych
Po dotarciu na miejsce autobusem komunikacji miejskiej, warto wybrać się na spacer szlakiem przechadzkowym:
Szlak im. Antoniego Trębackiego: wieś Palmiry - Mogilny Mostek (2,6 km) – żółte oznaczenia
Szlak im. Kazimierza W. Wójcickiego: Truskaw - wieś Palmiry (11,5 km) - czarne oznaczenia
Palmirski Szlak Łącznikowy: Cmentarz Palmiry - Truskaw (3,5 km) - niebieskie oznaczenia
Bogactwo roślin, ptaków i motyli
Zasoby flory Kampinoskiego Parku Narodowego liczą ok. 1,4 tys. gatunków roślin naczyniowych, 146 gatunków porostów i 115 gatunków mchów. Stwierdzono ponad 3 tys. gatunków zwierząt, z czego ok. 2 tys. to owady, m.in. żyjące na łąkach motyle dzienne, takie jak Czerwończyk nieparek, Modraszek teleius i Przeplatka diamina. Podwarszawskie ostoje są również zamieszkiwane przez rzadkie bociany czarne, bieliki, żurawie, derkacze, muchołówki, słowiki i dzięcioły – łącznie ok. 156 gatunków ptaków. Ssaki to oczywiście dziki, lisy, sarny, jelenie, ale też borsuki, jenoty, rysie i łosie. Kampinoskie łosie lubią także zajrzeć czasem do Lasu Bemowskiego.