Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
3

Chojnowski Park Krajobrazowy

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do rezerwatu


1
przystanek
zgk
2
przystanek
sue ryder
3
przystanek
cmentarz
4
przystanek
łyczyńska
5
przystanek
łyczyn

Wejście do rezerwatu

Chojnowski Park Krajobrazowy w całości leży w powiecie piaseczyńskim, na terenie gmin: Konstancin Jeziorna, Piaseczno, Prażmów, Tarczyn, Góra Kalwaria. 

Ponad 11 tysięcy ha, to jak na trasę pieszą lub rowerową olbrzymi teren. Dlatego zanim wybierzecie się do Lasów Chojnowskich, warto wybrać ich jedną część. Inne pozostawiając na kolejne wycieczki. 


Dla pasażerów ZTM Lasy Chojnowskie są najłatwiej dostępne w części położonej na terenie gminy Konstancin Jeziorna. Można tu zwiedzić rezerwaty: 

1. Skarpa Oborska  (15 ha).

a. Lasy liściaste i skarpa pradoliny Wisły. W części południowej można podziwiać 100letnie dęby, pamiętające czasy belle epoque i wyjazdów do uzdrowiska w towarzystwie służby i koniecznie w kapeluszu oraz w rękawiczkach. 

b. W tej części Lasów Chojnowskich spotyka się borsuki. Są to zwierzęta nocne, raczej unikające człowieka. Pan i pani borsuk są sobie wierni, tzn. według ludzi łączą się na całe życie. W norach borsuczych pomieszkują lisy i zdarza się, że oba gatunki widują się na co dzień. Borsuk nie je padliny, za to nie pogardzi kretem, jeżem, żołędziami, dżdżownicą, bukwią (owoce buku).

c. Będąc cicho natkniemy się też zapewne na dzięcioły zielone z charakterystycznym śmiechem. Można je określić mianem „mrówkojadów o długich językach”

2. Łęgi Oborskie (48 ha).

a. Blisko rezerwatu, przy ulicy Literatów rośnie jedna z najtęższych podwarszawskich lip, szczycąca się obwodem pnia 630 centymetrów.

b. Łęgi dochodzą do zabytkowego pałacu w Oborach, siedziby hrabiów Potulickich i rodziny Oborskich. Park, który zobaczymy został założony w ostatnich latach I Rzeczypospolitej, a mianowicie na przełomie XVIII i XIX wieku. Wiele drzew z tamtego okresu przetrwało, obecnie ich pnie mają obwód 400-600 centymetrów.

c. Rezerwat chroni łęgi jesionowo-wiązowe, które dawniej porastały całą Dolinę Wisły. Obecnie zostało ich niewiele. Popularne obecnie zagajniki i lasy sosnowe wcale nie są typowymi lasami Mazowsza i Doliny Wisły... 

d. Można podziwiać 30-metrowe olsze, ale też wiązy szypułkowe, jesiony. Łęgi charakteryzuję się gęstym podszytem i runem m.in. z jarząbem pospolitym, czyli z jarzębiną, której owoce oprócz kosów, dzwońców, gili, drozdów i jemiołuszek kochają sarny i borsuki.

e. Natomiast… rezerwat obejmuje grząski, bagnisty teren. Nie wytyczono tu ścieżek edukacyjnych. Można za to odbyć spacer lasem wzdłuż skraju rezerwatu (niebieski szlak pieszy z Konstancina do Zalesia Górnego).

3. Olszyna Łyczyńska (25 ha).

a. Mokro, mokro, mokro… bowiem czekają tu na nas podmokłe lasy łęgowe, z torfowiskiem i gęstym podszytem. 

b. Ciekawe rośliny w tym miejscu to np. dereń świdwa - roślina lecznicza i miododajna. Miód z kurdybanka miałby jasnożółty kolor. Gwiazdnica gajowa - niepozorny biały kwiatuszek, lubiany przez pszczoły.

c. Wnętrze rezerwatu jest zamknięte dla turystów, ale rezerwat okrąża niebieski szlak pieszy. 

4. Obory (44 ha).

a. Piękny dębowo-sosnowy bór, miejscami mający nawet 130 lat.

b. Wiosną przywitają nas zawilce i konwalie. Latem warto poszukać fioletowej lilii złotogłów (kwitnie od czerwca do sierpnia). Jesienią  zobaczymy rude, złote i brązowe liście dębów. 

c. Rezerwat udostępniony pieszym (żółty szlak turystyczny). Można również skorzystać ze ścieżki pieszej  „Lasy Konstancińskie” – jej mapkę oraz opis znajdą Państwo TU


Lasy chojnowskie – przystanki ZTM

Pod względem komunikacyjnym lasy te są chyba najbardziej przyjaznym dla pieszych miejscem wokół stolicy. Natomiast nie jest to mały teren i jadąc tam trzeba dobrze zaplanować dzień, łącznie z drogą powrotną. Bowiem zgubić się w lesie wcale nie jest trudno. Chociaż Lasy Chojnowskie, szczególnie w swej zewnętrznej warstwie, posiadają dobrze wydzielone dukty leśne i wędrówka według szlaków nie jest wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę na poznawanie konstancińskiej części Lasów Chojnowskich od strony:


1. północnej (przystanek Dom Rencisty Pan), 

2. południowej (przystanki Borowina I, Borowina II, Borowina III), 

3. zachodniej (przystanek Cmentarz), 

4. północno zachodniej (przystanek Sue Ryder, ZGK), 

5. wschodniej (przystanki Słomczyn-Szkoła i Łyczyńska), 

6. południowo wschodniej (przystanki Kawęczynek i Topolowa). 


Na ścieżkach parku

W związku z tym, że dbamy o miasto i mniejszą ilość zanieczyszczeń, to skupimy się wyłącznie na szlakach pieszych i rowerowych, opisanych na stronie CHPK

1. "Gonna sosna" - 5 km,

2. "Dolina Jeziorki" – 3 km,

3. "Lasy Konstancińskie"  - 3 km.

Pod każdym z podanych linków można pobrać mapki prezentujące przebieg ścieżek.

Lektura obowiązkowa przed wyjazdem do Lasów Chojnowskich. Strona internetowa Chojnowskiego parku Krajobrazowego i nowoczesna mapa interaktywna.

codefibers.pl