Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
35

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

600 gatunków róż

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do ogrodu


1
przystanek
Ogród Botaniczny
2
przystanek
Powsin-Park Kultury

Wejście do rezerwatu Zobacz w Google Maps

Przyroda

To po prostu trzeba zobaczyć. I na pewni nie jeden raz wiosną, gdy kwitną magnolie. Warto tu zaglądać regularnie. Na zwiedzających czeka 27 hektarów zapełnionych najróżniejszymi roślinami. Zimą niestety ogród nie jest udostępniany zwiedzającym, ale w marcu, gdy tylko zostanie otwarty, można właśnie w nim przywitać wiosnę. 

Czeka na nas kolekcja flory Polski (ponad 600 gatunków), ale też dział roślin użytkowych (prawie 200 gatunków warzyw), drzewa owocowe, rosarium (ok. 600 gatunków róż), rośliny ozdobne i egzotyczne, prawie 600 gatunków roślin iglastych i ponad 1,5 tys. gatunków różnych roślin drzewiastych.


Inne spojrzenie na warzywa


Ogród Botaniczny pokazuje warzywa inaczej niż zwykle. W sezonie zobaczymy np. kwitnącą rzodkiewkę, marchew, buraki lub wyrośniętą rzeżuchę.  Zwykle w markecie kupujemy umyte warzywa. Oddalamy się od przyrody myśląc np. że rzodkiewka zawsze jest ładna i okrągła.  Można również obejrzeć rzadkie odmiany warzyw np. skorzonerę, topinambur lub rodzynki brazylijskie, czyli miechunkę brazylijską, której wysuszone owoce przypominają zwykłe rodzynki. 


Kolekcja starych jabłoni 


Hitem Ogrodu Botanicznego jest kolekcja starych odmian jabłoni. Naprawdę starych! Pracownicy Ogrodu wyszukują stare sady i pobierają szczepionki jabłoni. Jednym z celów jest zebranie jak największej liczby odmian starych jabłoni z przełomu XIX i XX wieku. 

Powsin to również największa na świecie kolekcja żyta, zbierana prze wiele lat w różnych krajach świata. Ogród Botaniczny przechowuje kolekcję 2 tys. taksonów, czyli form, gatunków i rodzajów. Corocznie sadzonych jest 100 form. Nasiona przechowuje się w chłodniach, ale z czasem tracą one zdolność kiełkowania. Dlatego co jakiś czas każdy gatunek musi zostać wysiany, aby wydał nowe nasiona. 

Nowy serwis internetowy Ogrodu Botanicznego pięknie prezentuje poszczególne kolekcje 

1/9
codefibers.pl