Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
36

Park Olszyna

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do rezerwatu


1
przystanek
park olszyna
2
przystanek
włościańska

Wejście do rezerwatu

Przyroda

Park Olszyna, czyli Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Olszyna. Teren, który nie jest rezerwatem, obszarem Natura 2000, ale nie jest też parkiem z alejami i ławkami. Znajduje się na Bielanach w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej trasy Armii Krajowej i ul. Broniewskiego, po której kursują tramwaje i autobusy. 

Obecny park wydzielono w latach 1972-1975, tym samym chroniąc go przed zabudową. Wszystko działo się w czynie społecznym. Decyzja o ochronie przyrody zapadła w 1994 roku.

Powierzchnia niewielka, bo trochę ponad 2 hektary. A jednak przez wielu jest to bardzo lubiane miejsce. 


Dlaczego Park Olszyna jest ciekawy? 

Jest jednym z niewielu, łatwo dostępnych miejsc, w których można podziwiać ols kępkowy. Jak się łatwo domyślić, nie jest to nic suchego ani piaszczystego. Ols powstał w niecce nieistniejącej już rzeki Rudawki. Został objęty ochroną, bo jest ostatnią pozostałością po tym, jak dawniej wyglądały te tereny.  

Ols (olszyna) jest lasem porastającym żyzne bagienne gleby. Charakteryzuje go wysoki poziom wody stojącej i kępkowa struktura runa. Dominują olchy, wokół których w kępie wyrastają rośliny bagienne. Łatwo można sobie wyobrazić, że dawniej na terenach wokół ulic Duracza i Broniewskiego było mokro, rosły olchy, ale też brzozy, jesiony i sosny.  Było również mnóstwo komarów. Drzewa i las olsowy zniknęły, jednak komary przetrwały i rodzą się nadal…


Rudawka

Ruda lub zdrobniale Rudawka, miała swe źródła w bagnach Lasku Na Kole, który kiedyś był bagnem, bo obecnie z żadnej strony bagna nie przypomina. Jej dolina objęła tereny dzisiejszego Żoliborza, a sama rzeka wpadała do Wisły na terenie lasu Bielańskiego.  

Z biegiem Rudawki mniej więcej pokrywa się Trasa AK. Ślady po rzece Rudawce pozostały właśnie w Parku Olszyna, przy ul. Klaudyny i w Lesie Bielańskim (część starego koryta, rozpoznawalna tylko przez specjalistów). Rudawka została całkowicie skanalizowana i ucywilizowana jeszcze w okresie międzywojennym, a późniejsza odbudowa stolicy tylko dokończyła temat. 

Będąc w Parku Olszyna zobaczymy niewielki kanałek, z ładnymi brzegami. Czysty i uregulowany. Ten ciek wodny jest właśnie pozostałością dawnej Rudawki.


Rośliny i kaczki

Występują tu m.in.

Wiechlina łąkowa, trawa dorastająca do 70 cm z długimi nawet 20 cm wiechami. Podobno lubiana przez krowy, niestety krów tu nie spotkamy, jedynie kaczki.

Kostrzewa czerwona, bardzo ładna kępkowa trawa, czasem stosowana również w ogródkach.

Olszyna jest królestwem kaczek. Zimą mieszka ich tu kilkaset. Szczególnie urodziwe są:

Krakwy.

Rożeńce, samca wiosną, w czasie godów, poznamy po wystających z ogona długich piórach. Tylko u samca! Bo u ptaków, panowie się stroją. 

1/8
codefibers.pl