Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
37

Rezerwat przyrody „Kawęczyn”

Florystyczny rezerwat

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do rezerwatu


1
przystanek
Marsa - Las
2
przystanek
Pocisk
3
przystanek
PKP Rembertów
4
przystanek
Warszawa Rembertów

Wejście do rezerwatu Zobacz w Google Maps

Przyroda

Rezerwat przyrody ‘Kawęczyn” funkcjonuje od 1998 r. i jest położony w Rembertowie, na terenie Nadleśnictwa Drewnica. Nadzór nad rezerwatem sprawuje Regionalny Konserwator Przyrody.

Rezerwat został udostępniony dla ruchu pieszego i rowerowego zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 stycznia 2017 roku.

Zawilec – król wiosny


Rezerwat: typ florystyczny, podtyp: rośliny zielne i krzewinki. Tak oficjalnie zostało opisane to miejsce. Najpiękniej wygląda w kwietniu, gdy kwitną łany zawilców. Wtedy Kawęczyn tonie w wiośnie i białych kwiatach.
Zawilec jest rośliną trującą i żarłoczną, bo tam gdzie rośnie nie pozwoli na bujny rozwój innych roślin. Z ciekawostek: dawni Rzymianie zrywali pierwsze kwiaty zawilców jako talizmany szczęścia i zdrowia. W medycynie ludowej zalecano żucie ostrych w smaku kłączy w celu „oczyszczenia głowy”. 



Co w Kawęczynie rośnie, czyli lista wyjątkowych okazów flory
 
Dzwonek boloński - fioletowo-niebieski kolor, kwitnie aż do sierpnia. Kwiat rzadko spotykany w naszym kraju. Warto przeczytać opis, dumnie brzmią określenia „kłosokształtny kwiatostan, korona niebieska, stożkowato dzwonkowata, łodyga sztywna, słabo bruzdkowana, dołem obła, wyżej nieco kanciasta”.

Naparstnica zwyczajna - biały kwiat ze świetlistej dąbrowy, która wcale nie oznacza królestwa pszczółki Mai, ale typ lasu. Drzewa liściaste, trawa, niewielkie podszycie. Kiedyś wypasano w nich krowy i to one przyczyniały się do rozwoju takich lasów. Zabrakło krów, to i świetlistych dąbrów mniej.
Wyka kaszubska - purpurowo-fioletowe kwiaty, krótko kwitnie, bo tylko w maju i czerwcu.

Pajęcznica gałęzista - biała i delikatna, lubiana przez pszczoły.

Lilia złotogłów - ciemnopurpurowe, ekskluzywne kwiaty, łodyga może mieć nawet 150 cm. Kiedyś chętnie pieczono lub gotowano jej cebulki. Obecnie bezpieczniej jest zrobić lilii fotografię smartfonem.

Rutewka mniejsza - w porównaniu do powyższych roślin skromna niczym mnich, lubi zarośla, słabą glebę i ubogie łąki.

Lepnica zwisła -rodzaj białego goździka, jej kwiaty zapylają nocne motyle. Rośnie w widnych dębowych lasach.

Dziurawiec skąpolistny - posiada żółte kwiaty, jak to u dziurawców. Roślina raczej rzadka w Polsce, ale można ją spotkać w Rembertowie.

Pięciornik biały - kwiat z Doliny Rospudy, który rośnie też pod Warszawą. Trochę przypomina zawilca. Nie wymaga żyznej gleby.

Groszek czerniejący - pięknie fioletowe kwiaty, kwiat widnych lasów. Lubi słońce i niewiele wilgoci.


1/5
codefibers.pl