Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
7

Jeziora Powsinkowskie i Wilanowskie

Klin napowietrzający Warszawę

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć nad jeziora


1
przystanek
Europejska
2
przystanek
powsinek
3
przystanek
Wilanów

Wejście do rezerwatu Zobacz w Google Maps

Przyroda

Jezioro Powsinkowskie od Jeziora Wilanowskiego rozdziela tylko ulica Vogla. Jeszcze w połowie XX wieku oba jeziora były połączone. Obecnie na ul. Vogla znajduje się most, pod którym znajduje się wąski łącznik. Są to jeziora przepływowe, starorzecza Wisły. Kiedyś przepłukiwane i okresowo odnawiane przez wezbraniowe wody Wisły. Tak więc, gdy królowa Marysieńka spacerowała po parku, to zapewne podziwiała jeziora głębsze i mniej zarośnięte.

Jeziora łączą się z Kanałem Sobieskiego, który z kolei łączy się z rzeką Wilanówką i dalej już razem płyną do Wisły. Obszar jezior, wraz z pobliskim Rezerwatem przyrody Morysin i ciągnącymi się aż do rzeki Wilanówki zakrzaczeniami, łąkami i polami cenny jest nie tylko jako teren weekendowych wypadów, ale przede wszystkim jako jeden z kilku kanałów napowietrzających stolicę. To właśnie tędy nad Warszawę płyną masy czystego powietrza znad Lasu Kabackiego i lasów Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. 

Budowa pobliskiej, oddalonej o 2 kilometry elektrowni Siekierki, trochę zmieniła nie tylko widok na horyzoncie, ale też i stosunki wodne całego terenu. Największy wpływ miała na rzekę Wilanówkę. Urok jeziorek jednak pozostał! Wokół ciągle rosną drzewa, śpiewają ptaki i biegają wiewiórki, sarny, lisy, dziki.


Wędkarze i spacerowicze


Jeziorka wilanowskie popularne są wśród wędkarzy, chociaż wcale nie są głębokie, bo średnio zaledwie 1,5 -2,5 metra, a i to tylko w „mokrych latach”. Być może wędkarzy nęci spokój, zieleń i spora tafla wody. Na forach wędkarskich wyczytamy, że łowią 4-5 kilogramowe karpie, a także okonie, płotki. I jak to wędkarze, złowią i wypuszczają. Bo w tym wszystkim podobno wcale nie chodzi o to, aby z każdą rybą wracać do domu.

Po pełnym odwiedzających, historycznym Pałacu w Wilanowie zaskakuje spokój i bliskość natury wokół jeziorek, które znajdują się przecież w jego bezpośredniej bliskości. Niewątpliwym plusem jest możliwość spojrzenia na wilanowski park z drugiej strony, zza wody.  Idąc wydeptaną ścieżką bez problemu dotrzemy do zacienionego Rezerwatu Morysin z malowniczymi pozostałościami jego budowli. Więcej na ten temat na stronie Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Chętni mogą w przypałacowym parku wypożyczyć łódkę i popływać nią po Jeziorze Wilanowskim. Jest to całkiem niezły pomysł na romantyczny spacer zakochanych. Urokliwym miejscem jest także Most Rzymski prowadzący na wyspę, z którego z jednej strony roztacza się widok na rezerwat przyrody Morysin, a z drugiej strony na malowniczą Altanę Chińską.
Mostem Rzymskim można również dotrzeć na małą wysepkę na jeziorze.  
 


Ważki


Nad Jeziorem Wilanowskim zaobserwowano ponad 30 gatunków ważek. Ważki nie dość, że są piękne, to jeszcze bardzo pożyteczne,  polują np. na komary. Można tu obserwować zarówno duże ważki różnoskrzydłe takie jak żagnice, lecichy, szablaki, husarze oraz drobne ważki równoskrzydłe na przykład: tężnice, pióronogi, łątki i oczobarwice. Te ostatnie łatwo zaobserwować na liściach grążeli, które w wielu miejscach pokrywają taflę Jeziora Wilanowskiego. Prześliczna jest metalicznie niebieska świtezianka błyszcząca  lub 7,5 centymetrową żagnica wielka, którą można spotkać od czerwca aż do września. 

Letnia wizyta w Wilanowie w celu podziwiania ważek jest równie dobrym pomysłem, jak wizyta w parku. Więcej o ważkach w Wilanowie można przeczytać TU, a zdjęcia ważek, jeziorek i parku znajdują się TU


Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie bardzo dba o swoich gości


Dla osób, które chciałyby lepiej poznać Jezioro Wilanowskie, jego bogactwo przyrodnicze i towarzyszące mu zabytkowe parki, ogrody i rezerwat przyrody, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowuje różnorodne spotkania edukacyjne. Zajęcia skierowane są do rodzin z dziećmi, przedszkoli, szkół oraz osób dorosłych. Zarówno gości indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Więcej na temat spotkań można znaleźć pod linkiem: http://wilanow-palac.pl/edukacja/spotkania_z_przyrod%C4%85.
Część zajęć prowadzona jest w przyrodniczej pracowni edukacyjnej Muzeum znajdującej się w zabytkowym budynku Pompowni tuż nad Jeziorem Wilanowskim na terenie przypałacowego parku.

O monitoringu i badaniach naukowych awifauny, czyli ptaków w Wilanowie warto przeczytać TU.


Dojazd

Można oczywiście przyjechać wprost na ul. Vogla i później tylko zejść na dół. Ale jeśli pogoda dopisuje warto przyjechać autobusem do pętli Wilanów, przejść wzdłuż ul. Stanisława Kostki Potockiego, poczuć zapach spokoju pobocznych zabudowań parku, obejrzeć okoliczne kawiarenki i zakamarki. A później skręcić w lewo, w ul. Vogla.


1/4

Więcej ciekawych informacji o tym miejscu

http://www.wilanow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=123 www.wiescizparku.wordpress.com
codefibers.pl