Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
19

Las Choszczówki

Wśród 150 - letnich drzew

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do lasu


1
przystanek
Warszawa Choszczówka
2
przystanek
leśna
3
przystanek
Sobieskiego
4
przystanek
Sowińskiego
5
przystanek
pkp legionowo

Wejście do rezerwatu

Przyroda

Przystanek SKM Warszawa Choszczówka jest ostatnim w I strefie biletowej ZTM. Wsiadamy do pociągu SKM na stacji Warszawa Zachodnia lub Warszawa Śródmieście, trasa S9, czyli w kierunku Legionowa. 20-30 minut podróży i jesteśmy w lesie, borze sosnowym. Można tu spacerować, biegać. Można zabrać ze sobą psa na dłuższą wędrówkę, którego po lesie prowadzimy zawsze na smyczy (otoku). Zimą to doskonałe miejsce na narty biegówki.  Lasy zarządzane są przez Nadleśnictwo Jabłonna

Rezerwat Bukowiec Jabłonowski

Dokładną lokalizacją rezerwatu można sprawdzić na mapach:

1. Geoserwis – mapa RDOŚ

2. Ekomapa


Od Stacji Warszawa Choszczówka trzeba przejść około 4,5 km, ale droga przez las nie jest nużąca.

Sam rezerwat ma około 37 ha powierzchni. Powstał w celu ochrony buków, brzozy brodawkowatej

Niektóre z dębów i buków mają ponad 150 lat. Buk zwyczajny nie jest rodzimym drzewem Mazowsza, ale jak widać ma się u nas doskonale od ponad wieku. Nie wszyscy wiedzą, że młode bukowe liście są jadalne, podobno mają orzechowy smak. Jak podaje internetowy Atlas roślin „Leśnicy wykorzystują młode buczyny do pielęgnowania drzewostanów sosnowych. Ocieniając pnie sosen, buk przyspiesza odpadanie gałęzi sosnowych, co podnosi jakość drewna, a ściółka bukowa niweluje niekorzystny wpływ, jaki niekiedy wywiera na glebę ściółka sosnowa”. 

Owoce buków to bukiew, lubiana przez wiewiórki, dziki, ptaki. I jeszcze taka ciekawostka z Atlasu roślin „Duży buk produkuje dziennie około 7000 litrów tlenu, jest to ilość wystarczająca dla 50 ludzi”.

Odnośnie brzóz. Podobno najgrubsza brzoza brodawkowata w Polsce ma 295 cm średnicy i 26 m wysokości. Rośnie w woj. warmińsko-mazurskim (inf. z Atlasu roślin). Pod Warszawą aż tak dorodnych okazów nie ma. Ale warto się wybrać po prostu dla samego spaceru w brzozowym lesie.


Uwaga - ścieżka edukacyjna

Na terenie Nadleśnictwa Jabłonna obok rezerwatu Bukowiec Jabłonowski od strony ul. Zakopiańskiej uruchomiono ścieżkę edukacyjną prezentującą okoliczną przyrodę i pracę leśnika.


Wartość lasów śródmiejskich

Lasy zajmują około 14 proc. powierzchni Warszawy. Jeśli do terenów leśnych dodamy zakrzaczenia oraz mniejsze skupiska drzew to okaże się, że aż 20 proc. stolicy jest pokryta zielenią. Nie należy zapominać o zielonych płucach stolicy: Kampinoskim Parku Narodowym, Mazowieckim i Chojnowskim Parku Krajobrazowy oraz obszarach Natura 2000. 

Z drugiej strony metropolia warszawska staje się wyspą ciepła i proces ten będzie coraz bardziej intensywny. Występujące na terenie miasta drzewa powodują, że nagrzewa się ono wolniej w dzień, nocą zaś wolniej wychładza. Las to nie tylko rekreacja, edukacja i pozytywny wpływ na gospodarkę wodną. Przede wszystkim obszary leśne umożliwiają wymianę powietrza i zdecydowanie poprawiają jego jakość. Oczyszczają z zanieczyszczeń pyłowych, tłumią hałas.


Więcej ciekawych informacji o tym miejscu

https://www.traseo.pl/trasa/szlakiem-zoltym-przez-lasy-legionowskie-i-nieporeckie http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/33322,warszawa-kaplica-prymasowska-w-choszczowce.html http://mazowsze.szlaki.pttk.pl/10-pttk-mazowsze-nieporet-pks-choszczowka-pkp
codefibers.pl