Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
35

Polana rekreacyjna Opaleń

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do rezerwatu


1
przystanek
estrady
2
przystanek
wólka węglowa

Wejście do rezerwatu

Przyroda

Polana piknikowa położona na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego, 1,5 kilometra od cmentarza Wólka Węglowa. 

Opaleń jest przedsmakiem puszczy. Powierzchnia parku narodowego wynosi 38 544 ha, powierzchnia otuliny 37 756 hektarów. Olbrzymi teren, bardzo potrzebny Warszawie ze względów klimatycznych, zdrowotnych i  przyrodniczych.

Wystarczy krótka podróż autobusem miejskim z Żoliborza i jesteśmy prawie w puszczy.


Co nas czeka w Opaleniu?

Przede wszystkim rozległa polana. Dla jednych najładniejsza jesienią, dla innych wiosną lub nawet zimą, gdy gości prawie tu nie ma. Znajdziemy drewniane wiaty, w tym jedną nawet na kilkadziesiąt osób. Stoły, ławy, miejsce na ognisko a dla dzieci plac zabaw z huśtawkami.

Wokół las mieszany, w którym przeważają malownicze brzozy, dęby i modrzewie. Wiosną pachną zaś robinie akacjowe. 

W okolicy znajduje się niewielki pagórek wydmowy, tradycyjnie uważany za najwyższe wzniesienie Kampinosu o wysokości bezwzględnej 105,9 metra. Ale w tej kwestii nie ma zgody, bo są tacy dla których najwyższa jest Wydma Biławka, Łużowa Góra koło Łomianek lub wydma w Wilkowskich Górach. 


Żółty szlak turystyczny

Przez Opaleń biegnie 7,5 kilometrowy Szlak im. Stefana Żeromskiego (żółte oznaczenia).

Szlak rozpoczyna się przy cmentarzu Wólka Węglowa, a kończy w uroczysku Na Miny. Przechodzi przez uroczysko Łuże, w którym na piaskach rosną karłowate sosny i wysokie, wyjątkowo ładne jałowce (ok. 2 km od Opalenia). Za tym uroczyskiem już bliżej do prawdziwej puszczy. Gęstej i dzikiej. Bowiem dyrekcja parku robi wszystko, aby tę pierwotną puszczę odtworzyć. Jak podają specjaliści na odtworzenie boru potrzeba 150 lat, by powstał najbardziej cenny drzewostan grądowy – 350 do 400 lat…

Jeśli od polany Opaleń przejdziemy prawie 4 kilometry, to dotrzemy do uroczyska Nadłuże, gdzie znajdziemy Kamień Ułanów Jazłowieckich. 

Z tego miejsca 19 września 1939 roku pułk ułanów ruszył do boju pod Wólką Węglową. Była to chyba jedyna i jednocześnie ostatnia szarża polskich ułanów podczas II wojny światowej.  Trwała 18 minut, ale ułani przedarli się do stolicy i otworzyli drogę piechocie oraz innym pułkom. W Kiełpinie, na cmentarzu, pozostało 105 z nich. 9 dni później, 28 września 1939 roku Warszawa podpisała akt kapitulacji. 


Mapkę szlaku można pobrać z TEJ STRONY.

codefibers.pl