REZERWAT
Las im. Jana III Sobieskiego
Kiedyś była tu Puszcza Mazowiecka
Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do lasu
Przyroda
Wokół rezerwatu
przygotowano ścieżkę edukacyjną. Sam rezerwat jest zamknięty
dla zwiedzających jako pozostałość dawnej Puszczy
Mazowieckiej.
Rezerwat Sobieskiego przylega do ogólnodostępnych lasów, przeważnie sosnowych, która rozciągają się kilometrami aż poza granice Warszawy i łączą z terenami sąsiadujących z naszą stolicą Nadleśnictw Celestynów oraz Drewnica.
W tym 113-hektarowym lesie mieszkają łosie, sarny lisy i dziki. Las pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ pozostały w nim pierwotne dla Mazowsza skupiska dębowo-sosnowo-lipowe. Rosną też rzadko już spotykane: kalina koralowa, bluszcz pospolity, lilia złotogłów i goździk piaskowy.
Las im. Jana III Sobieskiego chroni najstarsze w prawobrzeżnej Warszawie dęby i sosny.
Dąbrowa świetlista i Szlak Lasów Wawerskich
Poza tym jest to jedno z niewielu miejsc wokół Warszawy, w których przetrwała świetlista dąbrowa. Tego typu las dębowy jest efektem m.in. dawnego regularnego wypasania bydła. Spotkamy tu przede wszystkim dęby (szypułkowe i bezszypułkowe), ale zdarzają się także głogi, dzikie grusze, jarząby pospolite, tarniny. Krzewów jest niewiele, a sam las jest widny i porośnięty bujnym runem np. z pięciornikiem białym i dzwonkiem brzoskwiniolistnym.
Las Sobieskiego to jeden z przystanków Szlaku Lasów Wawerskich (PTTK). Początek szlaku jest na pętli Marysin. Dojazd autobusami; 115, 305, 704, 720, 722 i 730. Więcej informacji można znaleźć tutaj.