Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
29

Lipków - polana rekreacyjna Lipkowska Woda

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do rezerwatu


1
przystanek
przy parku

Wejście do rezerwatu

Przyroda

Polana Rekreacyjna w Lipkowie znajduje się na terenie specjalnej ochrony przyrody, na granicy Kampinoskiego Parku Narodowego. I jak prezentuje blog Babska Robinsonada jest genialnym pomysłem na spędzenie w niebanalnym miejscu całego dnia z dziećmi.


Atrakcje

Place zabaw, tereny sportowe, wiaty i miejsca do grillowania. Można nawet rozpalić ognisko. Ścieżka rekreacyjna i dydaktyczna. Jednym słowem – miejsce świetne na rodzinny piknik. 


Ścieżka dydaktyczna „Do Lipkowskiej Wody”

Mapkę ścieżki zobaczymy TU. Ścieżka rozpoczyna się przy kościele w Lipkowie. Prowadzi wśród lasów łęgowych, grądowych i dalej przy polanie rekreacyjnej. Napotkamy siedem tablic informacyjnych. Długość ścieżki wynosi 1,4 km, więc spokojnie możemy ją przejść nawet z małymi dziećmi. 


Trochę historii

Lipków powstał w XV wieku i często zmieniał właścicieli. Nie mógł szczycić się wybitnie dobrą ziemią, więc i pozbywanie się tych gruntów nie było bolesne. 

Przez miejscowość biegnie ulica Paschalisa Jakubowicza. Ten szlachcic pod koniec XVIII wieku założył tu fabrykę pasów kontuszowych. Fabryka tekstyliów funkcjonowała aż do lat 30. XIX wieku. Fundamentów po jej budynkach można szukać na skraju obecnej polany, blisko kościoła św. Rocha.  

W Lipkowie rozgrywa się scena pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim w powieści „Ogniem i Mieczem”, nawet opisana przez Sienkiewicza karczma stała w Lipkowie aż do 1921 roku. Tę wieś bowiem w 1880 roku zakupili rodzice Marii Szetkiewiczówny, żony Sienkiewicza. Mieszkali tam w latach 1881-1885, kiedy to zmarła na gruźlicę. Pisarz przyjeżdżał tam wielokrotnie, mieszkał w dworze i pisał Trylogię. W międzyczasie żona urodziła dwoje dzieci, a samo małżeństwo uchodziło za szczęśliwe. I chyba na cześć swej Marii pisarz na zawsze upamiętnił małą, niewielu wcześniej znaną, mazowiecką wieś. 

Zdjęcie jasnowłosej i delikatnej Marii z Lipkowa, można zobaczyć TU

W Lipkowie warto również zobaczyć wybudowany w 1792 roku dwór Paschalisa Jakubowicza. Dwór, zniszczony pożarem, został uratowany w latach 90. XX wieku dzięki staraniom ówczesnego proboszcza. Obecnie mieści się w nim plebania. Budynek często grywa w filmach, nagrano w nim np. sceny z seriali „Polskie drogi” czy „07 zgłoś się”. 

codefibers.pl