Las Nowa Warszawa
Łosie, dziki i pokrzywy
Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do lasu
Przyroda
Las Młociński, bo taka jest zwyczajowa nazwa Kompleksu Leśnego Nowa Warszawa, leży w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, na północy Warszawy, tuż przy trasie wylotowej na Gdańsk. Otulina jest po prostu strefą ochronną wokół cennego przyrodniczo terenu. Las na pograniczu Bielan i Łomianek w jakimś stopniu oczywiście chroni więc Kampinos, jednak przede wszystkim chroni Warszawę. Dolina Wisły wraz z sąsiadującymi terenami leśnymi stanowi najważniejszy kanał napowietrzający stolicę. Miasto samo w sobie jest wyspą ciepła. Każdy rodzaj zieleni, a już szczególnie wysokie drzewa, znacznie poprawia więc warunki termiczne.
Las powoduje, że miasto wolniej się nagrzewa, dostarcza parę wodną do powietrza, tworzy mikroklimat, tłumi hałas miejski. I nie ma znaczenia fakt, że jest to las stosunkowo młody. W lesie Nowa Warszawa nie spotkamy ponad stuletnich drzew. W większości las został nasadzony ręką człowieka na słabych mazowieckich piaskach. Tylko czy coś to zmienia dla mieszkających po sąsiedzku ludzi i dla zwierząt chroniących się w lesie? Czy np. dla takiego łosia, częstego gościa na tym terenie, ma znaczenie kto i kiedy posadził drzewa, pod którymi się chowa?
A dla rowerzysty z Warszawy? Do tego miejsca bardzo łatwo dojechać zarówno rowerem, jak i często kursującym autobusem. Fakt, że las jest „świeżynką” w niczym nie przeszkadza. Komary gryzą tu tak samo jak w szlachetnym Kampinosie.
Fauna i flora
Łosie, łosie, łosie. Postrach kierowców, ale też radość fotografów i wielu miłośników przyrody. Zwierzęta przychodzą z Kampinosu, gdzie podobno mieszka 350-400 łosi. Ale któż je zliczy, skoro one lubią spacery? Czasem docierają nawet do Lasu Bemowo.
Taki łoś płci męskiej waży od 400 do nawet 700 kg i ma około dwóch metrów w kłębie. Wzbudza więc szacunek. Z łosiem trzeba uważać, bo niby przyjazne zwierzę, spłoszone potrafi rozpędzić się do 60 km/godzinę.
Mieszkają tu również dziki, sarny, jeże i inne drobne ssaki. Flora leśna nie jest zbyt bogata. Krzewy, sosny, olsze, kaliny, brzozy. Z ziół najczęstszym znaleziskiem są pokrzywy…
Przez środek lasu płynie niepozorny Kanał Młociński. Jego źródła znajdują się w Kampinosie, przepływa wzdłuż północnych granic Warszawy, w poprzek Lasu Nowa Warszawa, dalej pod ulicą Pułkową i przez Uroczysko Las Młociny wpada do Wisły. Gdy jedziemy od Centrum Warszawy w kierunku na Gdańsk, z lewej strony miniemy Las Młociński, a z prawej właśnie Uroczysko Las Młociny.
Atut tego miejsca
Niewielu warszawiaków tu zagląda. Miejsce bardzo spokojne, mało wydeptane.
Ciekawostki o warszawskich lasach
Lasy zajmują ponad 7260 ha powierzchni Warszawy, co oznacza zalesienie ok. 14 proc. powierzchni miasta.
Najbardziej zalesionymi dzielnicami są Wesoła(62,4 proc.), Wawer (36,8 proc.), i Rembertów (33,83 proc.).
Lasy Wawra stanowią aż 34 proc. całej powierzchni gruntów leśnych Warszawy, a liczone łącznie z sąsiednią Wesołą ponad 52,54 proc.
Ursus, Śródmieście i Żoliborz praktycznie nie posiadają lasów. Mała ilość terenów zalesionych cechuje również Ochotę i Wolę. Wyjątek stanowi Lasek na Kole. Niestety, przez wielu jest on uznawany bardziej za „park leśny” lub uroczysko niż za typowy las.
Lasy to również jedna czwarta powierzchni Bielan i Ursynowa.
Łączna powierzchnia lasów prawobrzeżnych dzielnic Warszawy (Białołęka, Rembertów, Wawer, Wesoła) jest trzykrotnie większa od lasów w dzielnicach lewobrzeżnych i wynosi 73 proc. ogólnej powierzchni gruntów leśnych miasta.