Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
O projekcie

Zielona Mapa

Uciekaj od zanieczyszczeń i hałasu,
jedź z nami do lasu

Ekologiczna komunikacja miejska w zielonej Warszawie? Czy to realne? To już się dzieje! Rozbudowujemy metro i linie tramwajowe oraz kupujemy elektryczne autobusy. Za 3-4 lata Warszawa będzie miała najwięcej autobusów elektrycznych spośród wszystkich miast w Europie Centralnej.

Naszym celem jest sprawna realizacja potrzeb komunikacyjnych mieszkańców Warszawy. A te wciąż rosną razem z wymaganiami. Ludność Obszaru Metropolitalnego Warszawy w 2015 roku wynosiła 3 126 341 osób, co stanowiło 58,4 procent ludności województwa mazowieckiego.

W Warszawie z komunikacji korzysta około 54 procent ludności. Autobusami Miejskich Zakładów Autobusowych rocznie podróżuje ponad pół miliarda pasażerów, a ponad miliard całym Warszawskim Transportem Publicznym.

Komunikacja ułatwia miejskie podróże. Jest korzystna nie tylko dla domowych budżetów, ale również dla środowiska i stanu zdrowia mieszkańców naszej aglomeracji. Nasz projekt Zielona Mapa prezentuje ekologiczny charakter komunikacji miejskiej. Korzystając z niej chronimy miejską przyrodę oraz zapobiegamy poważnym problemom takim jak zanieczyszczenia, hałas, coraz większy stres i rozdrażnienie. Promujemy zieleń i modę na codzienne, świadome korzystanie z autobusów, tramwajów, pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej oraz metra.

Mniej zanieczyszczeń

Wraz ze wzrostem ludności Warszawy, rośnie zanieczyszczenie środowiska tlenkiem węgla, tlenkami azotu, pyłami, sadzą i węglowodorami. Dużym problemem stają się szczególnie pyły – efekt korków ulicznych, ocieplenia klimatu (coraz mniej deszczy, które zmywają zapylone miasto) i spalania węgla. Negatywne skutki odczuwamy wszyscy.

Z drugiej strony mamy w Warszawie 12 rezerwatów przyrody. Niektóre są zamknięte dla pieszych, ale większość terenów przyrodniczych można zwiedzać korzystając z wyznaczonych szlaków. W sąsiedztwie jest Las Kabacki, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie oraz Kampinoski Park Narodowy. Do każdego z tych miejsc można dojechać komunikacją miejską lub rowerem.

Komunikacja miejska nie jest i nie będzie zamiennikiem samochodu osobowego. Należy jednak świadomie z niej korzystać, aby szybciej dojechać do pracy, żeby w Warszawie było zdrowsze powietrze, mniej korków i hałasu. Szczególnie ten ostatni staje się palącym problemem naszego miasta. Na szczęście w naszym mieście mamy wiele terenów zielonych, gdzie w ciszy można podładować osobiste akumulatory.

Zielone przystanki

Chcemy Państwa zachęcić do częstego odwiedzania terenów zielonych Warszawy z wykorzystaniem transportu publicznego. Dlatego na naszej mapie zaznaczyliśmy„zielone przystanki, które znajdują się przy ciekawych i wyjątkowych przyrodniczo miejscach.

Nazwy warszawskich przystanków rządzą się swoimi prawami i niekoniecznie są tożsame z nazwami parków czy rezerwatów, przy których się znajdują. Nie zawsze wiadomo gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć np. do lasu. Zależy nam, żeby dzięki naszej inicjatywie mieszkańcy mogli łatwo trafić do interesujących przyrodniczo miejsc Warszawy. Zachęcamy, aby je poznać, ponieważ w każdym z nich jest coś ciekawego do zobaczenia.

Więcej roślin w Warszawie

Poza tym… warto sadzić rośliny. Jednak nie przypadkowe tylko takie, które wytrzymają miejskie warunki. Prezentujemy listę gatunków bylin, drzew i krzewów wybranych przez specjalistów m.in. z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Właśnie tam większość z nich można obejrzeć każdej wiosny.

Polecane przez nas rośliny są przeznaczone do sadzenia m.in. na skwerach, wokół bloków, przy ogrodzeniach. Na przykład jarząb mączny ma omszone liście, które bardzo dobrze wyłapują kurz z powietrza! Warto posadzić go w sąsiedztwie osiedla, jako ochronę przed pyłami z jezdni. Oczywiście, rośliny sadzimy po uzyskaniu zgody administratora danej nieruchomości.

Parki w Warszawie

Miasto Stołeczne Warszawa jest we władaniu 79 parków o łącznej powierzchni ok. 762 ha., zapraszamy również do ich odwiedzenia.

EKOBUS

Edukacyjna gra komunikacyjna na smartfony i tablety dla dzieci w wieku szkolnym http://ekobus.waw.pl/


Koncepcja i zawartość informacyjna:

Zarząd Transportu Miejskiego i Evimeria Sp. z o.o.


Partnerzy

codefibers.pl