Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
21

Trzmielina

Trzmielina

Dlaczego warto sadzić w mieście?

W mieście sprawdzą się: trzmielina pospolita, Fortune’a i brodawkowata np. na skarpach, trawnikach, ale też na zielonych dachach. Roślina zimozielona, która znosi cień budynków. W przypadku miasta to już bardzo dużo, bowiem zacienionych miejsc jest więcej niż tych nasłonecznionych. Dobrze wygląda w kompozycjach np. na balkonach, czy w niewielkich ogródkach na parterach apartamentowców.
Trzmielin nie wolno sadzić w pobliżu przedszkoli, bowiem ich owoce, aczkolwiek maleńkie i niezbyt dostępne, to jednak są szkodliwe dla ludzi.

Wymagania

Słońce, półcień. Urośnie również ocieniona koronami drzew. Kalina brodawkowata potrzebuje  umiarkowanie wilgotnych gleb, żyznych. Rośnie najlepiej w lekkim cieniu. W zamian jesienią odwdzięczy się bajecznym kolorem liści.

Wielkość

Trzmielina Fortune'a 'Coloratus' – szczególnie zalecana do warunków miejskich. Nisk krzew, płożący się. Nie będzie wyższy niż 20-30 cm Ciemnozielone liście nie opadają na zimę. Sprawdzi się w pojemnikach.

Trzmielina brodawkowata – znacznie rzadziej spotykana niż europejska. Wysoka, bo dorasta do 3 metrów. Szerokość podobna, czyli trzeba zostawić jej sporo miejsca na rabacie. Plusem odmiany są różowe owoce i przebarwiające się liście. Ciemne nasiona są ułożone w różowych torebkach, z których uwalniają się stopniowo, zwisając na szypułce. Liście zmieniają kolor od białego, przez jasnoróżowy, do mocnego różu.  Sfotografowana jesienią wygląda wręcz jak przerobiona w photoshopie.  


codefibers.pl