Kalina
Dlaczego warto sadzić w mieście?
W mieście świetnie rosną zarówno kalina koralowa, kalina hordowina, czy też kalina japońska. Pod względem pochłaniania pyłów i tlenków azotu te krzewy są trochę wyżej niż w połowie punktacji. Ze względu na gęstość liści dobrze ściągają kurz. Jednak ich główna zaleta tkwi urodzie!!! Urodziwe są nie tylko owoce, ale też kwiaty i zmieniające kolor liście. Kaliny szybko rosną, są ładne i nie mają wielkich wymagań. Czegóż chcieć więcej?
Dawniej kalinę uważano za symbol życia, miłości, młodości. Z kaliny wyrabiano strzały. Jeśli ktoś pamięta znalezionego w alpejskim lodowcu Ötziego („człowiek lodu”), to strzały, które od ponad 2 tysięcy lat miał przy sobie zostały wykonane właśnie z kaliny. Mnóstwo ciekawostek i właściwości kaliny prezentuje nieoceniony Atlas roślin.
Kalina ma jeszcze jeden mały plus – jest „nasza”, znana powszechnie, opatrzona, wtopiona w krajobraz. Kolorowa i przyjazna.
Wymagania
Lekko wilgotne gleby, od umiarkowanie kwaśnych do zasadowych. Nie przemarza.
Wielkość
Kalina koralowa dorasta do 4 metrów i ma raczej regularny kształt z prostymi gałęziami. Jej liście początkowo są jasnozielone, później jesienią stają się szkarłatno purpurowe.
Kalina japońska jest z kolei krzewem rozłożystym, szerokim na 3 metry i wysokim do ok. 2 metrów. Liście przebarwiają się zależnie od pory roku. Granatowoczarne owoce. Ta odmiana lubi próchniczne i żyzne gleby. Jest więc lepsza do ogródków przydomowych lub w pobliżu bloków, o ile podłoże zostanie uzupełnione lepszą ziemią.
Kalina hordowina – max 5 metrów wysokości szerokie i jajowate zielone liście, od spodu szarozielone. Kwiaty do 10 cm średnicy. Owoce stają się czarne późnym latem, gdy są w pełni dojrzałe.