Bez czarny i bez koralowy
Dlaczego warto sadzić w mieście?
Bardzo dobrze pochłaniają tlenki azotu i dwutlenek węgla. Oczyszczają więc powietrze, którym oddychamy. Ze względu na gęstość, liście i pokrój stosowane w nasadzeniach przy miejscach, które chcemy zasłonić np. przy śmietnikach.
Bez koralowy w Polsce najczęściej spotkamy na południu. Bez czarny spotkać można bez trudu, tylko nie zawsze bierzemy go pod uwagę, że jest pożytecznym dla nas krzewem. A sprawdza się doskonale pod względem niewielkich wymagań, no i z powodu owoców, lubianych przez ptaki. Sadzenie bzów będzie dla nich doskonałym prezentem.
Gęsto sadzone krzewy bzu pochłaniają spaliny i kurz miejski. Bardzo szybko rosną, co również jest ich atutem.
Bez czarny jest bardzo ciekawą rośliną, o rozlicznych zastosowaniach i właściwościach. Był nawet uważany za roślinę magiczną. Więcej o bzie na stronach Atlasu roślin.
Wymagania
Słońce, półcień. Woli lekko wilgotne gleby. Całkowicie mrozoodporny. Bez czarny można silnie przycinać. Bez koralowy nie znosi gleby wapiennej.
Wielkość
Bzy są rozłożystymi krzewami. Bez czarny osiągnie ok. 3 metrów średnicy
Bez koralowy ‘Plumosa Aurea’ - dorasta do 3 metrów
Bez czarny ‘Guincho Purple’ - dorasta do 5 metrów, ale zwykle jest niższy. Ładny krzaczasty, regularny pokrój. Dekoracyjne 30 centymetrowe liście (lekko purpurowe), złożone z 5 mniejszych lancetowatych 10-cetymetrowych listków. Różowawe, ujęte w baldachy kwiaty pięknie prezentują się na tle ciemnych liści. Krzew lubiany przez motyle i pszczoły. Odporny na zanieczyszczenia.\
Bez czarny ‘Eva’ – również 3-metrowy, ale posiada powycinane, ciemne liście. Dekoracyjny, sprawdzający się na dużych terenach miejskich. Być może warto rozważyć posadzenie bzu pod osiedlowymi śmietnikami?