Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
3

Clematis

Clematis

Dlaczego warto sadzić w mieście?

Clematisy są chyba najbardziej lubianymi pnączami.  Mają tę zaletę, że nie zajmują wiele miejsca. Nie potrzebują super ogrodu, czy wystawnej pergoli. Spokojnie będą piąć się np. po podporze ustawionej w mini ogródku przy mieszkaniu na parterze. Tworzą też zielone ściany.

W ogóle pnącza mury przed opadami atmosferycznymi oraz niszczącym wpływem wiatru i słońca, pobierają nadmiar wody, który gromadzi się blisko fundamentów.  Dzięki warstwowemu ułożeniu liści ich powierzchnia biologiczne czynna jest kilkukrotnie większa od powierzchni faktycznie zajmowanej.

Jak uważa Szczepan Marczyński – mistrz i znawca pnączy „Przyczyniają się do lepszej izolacji termicznej budynku, zacieniając i chłodząc ściany latem. Badania wykazały, że latem temperatury fasad pokrytych zielenią w porównywaniu z fasadami „nagimi” były do 30°C niższe. Fasady bez zielonej okrywy miały temperaturę powierzchni ponad 60°C.
Gatunki zimozielone ograniczają straty ciepła zimą, zmniejszając w ten sposób koszty ogrzewania. Chronią też mury przed działalnością graficiarzy.”
Atutem pnączy niekoniecznie są kwiaty. W mieście dużo ważniejsze stają się ładne, gęste liście.

Wymagania

Sadzimy je ok. 30-50 cm od podpory / budynku i 0,5 -1 metr od drzew.

Glebę żyzną, przepuszczalną wystarczy przekopać z dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast glebę ubogą należy wzbogacić, wsypując na dno dwie łopaty dobrze rozłożonego obornika lub dobrej ziemi kompostowej. Na glebach zwięzłych, mało przepuszczalnych na dnie dołu należy najpierw wykonać drenaż z dziesięciocentymetrowej warstwy kamieni i żwiru. Tuż przed sadzeniem pojemniki z roślinami warto zanurzyć w wodzie na 10–15 minut, aby podłoże dobrze nasiąkło. Rośliny należy wystukać z pojemnika, nie rozbijając bryły korzeniowej. Po wstawieniu rośliny dół wypełnia się mieszanką miejscowego gruntu z torfem i ziemią kompostową. Większość pnączy sadzi się na taką samą głębokość jak rosły w pojemnikach. (informacje od p. Sz. Marczyńskiego, specjalisty w zakresie pnączy).

Wielkość

Clematisy dobre do warunków miejskich:

Tangutica 'Bill MacKenzie'  - żółte 7 centymetrowe kwiaty, liście zielone aż do listopada, kwitnie od czerwca do października.  Dorasta do 6 metrów. Brak wymagań co gleby, toleruje suszę. Może wspinać się po naturalnych podporach np. po drzewach, a nawet krzewach iglastych. Dobrze osłania wysokie budynki.

'Paul Farges'  - liście cieszą nas aż do listopada. Wysoka na maksimum 7 metrów. Idealna na ogrodzenia, altany i przy dużych drzewach. Drobne, białe kwiaty.  Ten clematis warto sadzić na słońcu, bo wtedy lepiej pachnie.



1/3
codefibers.pl