Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
9

Lipa

Lipa

Dlaczego warto sadzić w mieście?

Lipy dobrze pochłaniają tlenki azotu, ozon i dwutlenek węgla. Cechuje je również średnia absorpcja mikropyłów.  Rozłożyste, gęste korony pochłaniają hałas. Są doskonałe jako drzewa alejowe lub do nasadzeń na dużych powierzchniach. Kupując lipę zyskujemy pewność, że ładnie ocieni otoczenie, no i być może nas przeżyje. Bowiem lipy rosną nawet do kilkuset lat. Najstarsza nasza lipa ma  ok. 530 lat, 28 metrów i pień o obwodzie 11 metrów. Niestety rośnie na wsi. W mieście nie mamy szans na taki wynik.

Lipy to święte drzewa Słowian, powszechnie uważane za drzewa z dobrą energią. W warunkach miejskiego stresu może i ten ulotny fakt ma znaczenie.

Drzewa sadzimy min. 4 metry od budynku oraz 2 metry od sieci telekomunikacyjnej , elektroenergetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej.  Odległość pnia drzewa od drogi nie może być mniejsza niż 3 metry.  Jeśli sadzimy kilka lip obok siebie, to odległość pomiędzy nimi powinna wynosić od  7 do 10 metrów.



Wymagania

Stanowisko słoneczne, ewentualnie półcień. Generalnie drzewa liściaste mają większe wymagania pokarmowe niż iglaste. Chociaż lipy, po pierwszym okresie wzrostu, raczej dobrze znoszą chwilowe przesuszenia. Można spokojnie powiedzieć, że jeśli chodzi o wilgotność podłoża, to są tolerancyjne.  
Drzewa raczej wrażliwe na zasolenie. Co oznacza, że nie powinny być sadzone bezpośrednio przy ulicy, ale już w większej odległości jak najbardziej. Wolą  gleby żyzne lub chociaż przeciętne.


Wielkość

Lipa holenderska ‘Wratislaviensis’ – do 40 metrów wysokości, stożkowa, szeroka korona. Gęsta i ładnie regularna. Kwitnie tradycyjnie, bo od czerwca do lipca. Kupując sadzonki, warto pytać o kwitnienie, bo niektóre odmiany lip, które kwitną nawet pod koniec lipca. Ładnie pachnie i jest miododajnym drzewem.

Lipa holenderska ‘Pallida’ – trochę niższa, bo dorasta do 30 metrów. Jej owalna, regularna korona może osiągnąć nawet  12 m szerokości. Początkowo gałęzie tworzą stożkową koronę, ale po kilku latach ładnie się rozkładają. Szybko rośnie, ok. 25 cm rocznie. Ładne liście – błyszczące, sercowate, jesienią malarsko żółcieją. Świetna jako drzewo sadzone wzdłuż ulic, byle nie za blisko. Można ją formować i strzyc nawet mając niewprawną rękę, byle jak w wierzbie nie ogłowić wszystkich konarów. Łysy pień lipy kiepsko jednak wygląda. A i takie pomysły się zdarzają…

Lipa drobnolistna ‘Green Globe’ – tym razem niższa niż poprzedniczki, bo dorasta do 5 metrów. Kulisty pokrój korony, średnica ok. 4 metry. Świetna do przydomowych ogrodów lub w pobliżu bloków i w miejsca o ograniczonej przestrzeni. Woli mieć trochę wilgoci, ale za to dobrze znosi mróz.   





1/1
codefibers.pl