Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
8

Jałowce

Jałowce

Dlaczego warto sadzić w mieście?

Krzew lub niewielkie drzewo, znane wszystkim z lasów. Zresztą jałowce rosną w różnych warunkach: na bagnach, blisko skał, na piaskach, murawach. Okazuje się, że te rośliny sprawdzają się również w mieście.

Przede wszystkim szczególnie dobrze pochłaniają mikropyły, warto więc sadzić je przy ogrodzeniach. Niewielkie wymagania glebowe, odporność na suszę, zmieniające się warunki oraz fakt, że jałowce zawsze są zielone, to wystarczające powody, aby wziąć pod uwagę sadzenie jałowców w warunkach miejskich. Mogą być sadzone w misach, przy murkach oporowych, na skarpach, przy schodach oraz na rondach. Do miasta zaleca się jałowce chińskie, pospolite, sabińskie i łuskowe.
Więcej o kulinarnych i kulturalnych właściwościach jałowców można przeczytać w atlasie roślin.

Wymagania

Wolą stanowiska słoneczne.  Wolno rosną.  Odporne na suszę i ostre słońce.  Nie zmarnieją na mrozie, bo pod tym względem są bardzo odporne.  Jałowiec pospolity, czyli ten najpopularniejszy, kojarzony z lasów nie lubi zalewania i stanowisk wybitnie mokrych.  Są jednak gatunki odporne na nadmiar wody w glebie.
Nie bierzemy sadzonek z lasów!  W mieście najlepiej rosną sadzonki uprawiane przez szkółkarzy.



Wielkość

W Polsce jałowiec dorasta przeciętnie do 6 metrów, a i to nie jest zbyt częste. Maksymalnie osiąga ok. 14 metrów.
Krzew zmienny pod względem pokroju. Może być kolumnowy, płożący, szeroki z wyprostowanymi gałązkami. Zawsze ma kłujące igły o długości ok. 1,5 cm Dojrzałe owoce są ciemnofioletowe.

  • Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia'  – doskonały do małych ogrodów, raczej niewielki.  Maksymalną wysokość 50 cm osiąga dopiero po kilku latach. Jest jałowcem płożącym, czyli wokół niego trzeba zostawić odpowiednią przestrzeń. Po 10 latach może osiągnąć 1,5 metra średnicy i 30 centymetrów wysokości. Jak i inne jałowce, nie przepada za mokrymi, stale wilgotnymi glebami. Chcąc przykryć większy teren, trzeba sadzić 2-3 rośliny/m2.
  • Jałowiec łuskowy ‘Blue Star’ – niewielki, bo po 10 latach osiąga 30 cm wysokości i 50 cm średnicy. Ma niebieskawe igły i może zostać uformowany kuliście.  Po kilkunastu latach rozrośnie się ładnie, ale cały czas w sposób przewidywalny. Tę odmianę można kupić jako szczepione drzewko  lub jako krzew.
  • Jałowiec chiński – chyba najbardziej zmienny pod względem formy. Są odmiany krzaczaste do 2 metrów wysokości i takie, które z czasem staną się 20 metrowym drzewem. Odmiany różnią się również kolorem igieł. Wymaga w miarę dobrej gleby lub chociaż przeciętnej i lubi wilgoć. Odmiana ‘Kaizuka’  dorasta do 5 metrów i jest polecana na słabe gleby. Polecana do ogrodów w stylu naturalistycznym, na rabaty lub do żywopłotów. Chociaż żywopłoty zdecydowanie ładniejsze są z krzewów liściastych. Poza tym jałowiec wolno rośnie…


1/2
codefibers.pl