Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
20

Tawuły

Tawuły

Dlaczego warto sadzić w mieście?

Tawuły to gęste i niewielkie krzewy, które doskonale sobie radzą posadzone np. wzdłuż dróg, alejek, przy parkingach, bazarkach.  Tawuła gęstokwiatowa nadaje się do sadzenia blisko chodników i często uczęszczanych ścieżek. Krzewy te cechuje wysoka odporność na mróz i zanieczyszczenia.

Wymagania

Nie mają wielkich wymagań. Znoszą różne rodzaje gleb, od wilgotnych i żyznych, po zwyczajne ogrodowe lub przesuszone, miejskie. Nie trzeba ich specjalnie podlewać, ani nawozić. Lubią natomiast słońce. Sadzone w cieniu, dają oczywiście radę, ale w zamian słabiej kwitną.
Jeśli tawuły posadzimy na trawniku, powinniśmy pielić je, aby nie poprzerastały trawą i chwastami.



Wielkość

Raczej szersze niż wyższe. Średnio dorastają do 1 metra, choć oczywiście są i odmiany wyższe. Ale aby osiągnąć wysoki wzrost, potrzebują też dobrych warunków.

Tawuła brzozolistna ‘Tor Gold’ – niska, bo zaledwie do 80 cm. Kulisty przekrój. Główna ozdoba to liście o kolorach zmiennych wraz porami roku. Na wiosnę żółte, potem żółtozielone i złote jesienią.  Sprawdza się w małych ogrodach.

Tawuła van Houtte’a – wysokość do 2 metrów, kwitnie na biało w postaci tzw. baldachogron. Rozłożysty przekrój z lekko zwisającymi gałązkami.  Lubi mało podlewania i słońce. Jesienią ma złotobrązowe liście. Dobra jako krzew pojedynczy lub w luźnych grupach.

Tawuła szara ‘Grefsheim’  - ok. 1,5 metra wysokości. Przewieszający się, krzaczasty pokrój.  Kwitnie na biało od kwietnia do maja. Niewielkie kwiatki okrywają całe gałązki, co bardzo dekoracyjnie wygląda. Używana w tzw. nieformowanych żywopłotach.


1/3
codefibers.pl