Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
12

Sumak octowiec

Sumak octowiec

Dlaczego warto sadzić go w mieście?

Płytki i kruchy system korzeniowy staje się atutem w mieście. Pod ziemią jest przecież plątanina rur i kabli. Krzewy i drzewa o niezbyt ekspansywnych korzeniach warto sadzić wśród budynków. Sumak nie jest dużym drzewem. Budowa korzenia powoduje jednak, że mimo niewielkiej wysokości i cienkiego pnia może wywracać się podczas wichury. Jesienią ma liście pięknie wybarwione na czerwono, żółto i pomarańczowo. Jeśli na korze sumaka (np. na pniu) pojawią się niebieskie porosty, to oznacza, że rośnie w bardzo czystym środowisku i po prostu jest mu tam dobrze. Jego owoce nie są trujące. Z powodu swej urody jest doskonałym pomysłem na skwery, ale raczej nie w pobliżu chodników. Pewną niedogodnością są ciągle spadające z drzewa szyszkokształtne kwiatostany.

Wymagania

Słońce, lekka, przewiewna gleba. Nie atakują go szkodniki. Raczej rzadko powoduje alergie i uczulenia. Trzeba uważać z odrostami od korzeni.

Wielkość

Niezbyt duże drzewko o wysokości 4-6 metrów. Smukły pień, piękna i rozłożysta korona. Często korona jest szersza niż wysokość drzewa. Fantastycznie powyginane gałęzie. Sprawia wrażenie egzotycznego i delikatnego drzewka. Krótko żyje, bo maksymalnie 25 lat. Na początku, zaraz po zasadzeniu pędzi w górę jak szalony. Potem już stabilizuje się i nie widać wzrostu.
1/2
codefibers.pl