Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
11

Lilak zwyczajny odm. ‘Krasawica Moskwy’

Lilak zwyczajny odm. ‘Krasawica Moskwy’

Dlaczego warto sadzić go w mieście?

To nasz popularny bez. Przybył z Imperium Osmańskiego w XVII wieku i doskonale czuje się w Polsce. Może rosnąć pojedynczo, w żywopłotach, w kompozycjach. Odporny na zanieczyszczenia, suszę. Odmiana ‘Krasawica Moskwy’ w porównaniu do wielu innych lilaków jest bardzo odporna na choroby i mróz. Ma różowe pąki, które po rozwinięciu mają jasnoróżowe płatki, później stopniowo przechodzące w biel. Zdarzają się pasjonaci kolekcjonujący lilaki. Sadzą obok siebie ich różne odmiany. Czasem nawet kilkanaście. Ogólnie lilaki, nawet te z przekwitłym kwiatostanem, charakteryzują się zgrabną sylwetką, łatwo się przyjmują, mają wiele liści. Liście to taki „drobny szczegół”, jednak w mieście liście mają znaczenie!

Wymagania

Jeden z niewielu krzewów lubiących cień. Chociaż i na słońcu daje radę! Lubi wapienne podłoże. Wtedy lepiej kwitnie.

Wielkość

Maksymalnie 5 metrów, silnie rozgałęziony. W mieście raczej trudno uzyskać taki efekt. Na początku wolno rośnie. Później, gdy jest już duży, można silnie go przyciąć. Najlepiej jeśli lilak jest uformowanym krzewem. Gdy mamy lilaka drzewko, można posadzić wokół trzmielinę japońską, która jest zimozielona i ładnie pnie się w górę.
1/4
codefibers.pl