Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
las kabacki ogród botaniczny w powsinie Morysin jeziorko czerniakowskie rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego Olszynka Grochowska zanieczyszczenia hałas Lasek na Kole Las Młociny Las Bielański Kampinoski Park Narodowy Łosiowe Błota Kalinowa Łąka
Rezerwat
LAS KABACKI

Przed II wojną światową na terenie Lasu powstała placówka polskiego wywiadu. Pracowali tu kryptolodzy, którzy złamali szyfr Enigmy.

ogród
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Na gości czeka tu 170 odmian starych historycznych róż m.in.: francuskie, damasceńskie, białe, stulistne, mchowe.

Rezerwat
Morysin

Część XVIII-wiecznego parku romantycznego rodziny Potockich. Nazwa pochodzi od Maurycego - wnuka dawnych właścicieli Wilanowa.

Rezerwat
Jeziorko Czerniakowskie

W jeziorze nie można łowić szczupaków. Wpuszczono je, aby zmniejszyły ilość karpi i płoci. Nadmiar ryb karpiowatych przyczynia się do szybszego zarastania zbiornika.

Rezerwat
Las im. Jana III Sobieskiego

W 1933 r. lasy dębowe zajmowały całą pow. dzisiejszego rezerwatu, czyli ok 113 ha. Niestety w 1998 r. tzw. dąbrowy świetliste to jedynie 3 ha.

Rezerwat
Olszynka Grochowska

Rezerwat od 1983 r. Tutaj 25 lutego 1831 r. rozegrała się bitwa Powstania Listopadowego, która Rosjanom uniemożliwiła szturm Warszawy.

Zanieczyszczenie powietrza

Sprawdź co jest w powietrzu, którym oddychasz! Aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w Warszawie prezentuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Hałas

Autobusy elektryczne, wprowadzane do komunikacji miejskiej, są bardzo ciche. W mieście drażni przede wszystkim hałas komunikacyjny, a dopiero później mieszkaniowy i komunalny.

Las
Lasek na Kole

W 2014 r. dyplomaci w ramach akcji „Partnerstwo dla klimatu” w pobliżu ul. Dobrogniewa posadzili ok.1500 drzew i krzewów.

Las
Las Młociny

Nazwa Młociny pochodzi od nazwy znajdującej się tu kiedyś wsi książęcej Młoszczony. Słowo „młoka” oznacza mokrą łąkę, bagno lub moczary.

Rezerwat
Las Bielański

W tym miejscu w XVII w. swoje eremy założyli kameduli. Od ich białych habitów pochodzi nazwa Bielany. Występuje tu 40 gat. drzew i krzewów.

PARK NARODOWY
Kampinoski Park Narodowy

Sieraków to największy w Kampinosie obszar ochrony ścisłej. Znajduje się tu Bagno Cichowąż, Długie Bagno oraz wydmy piaszczyste.

Rezerwat
Łosiowe Błota

Torfowisko niskie. Wskutek coraz niższego poziomu wód gruntowych bagna zarastają łozami, wierzbami, kalinami.

Rezerwat
Kalinowa Łąka

Jest to tzw. łąka trzęślicowa. Na metrze kwadratowym takich łąk naliczono 35 gat. roślin naczyniowych. Miejsce, które lubią motyle modraszki.

codefibers.pl