Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
14
REZERWAT

Łosiowe Błota

Tu łosiom wolno wszystko

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do rezerwatu

1
przystanek
Fort Radiowo

Wejście do rezerwatu Zobacz w Google Maps

Przyroda

Łosiowe Błota sąsiadują z Bemowem i zajmują powierzchnię 30 hektarów. Razem z Kalinową Łąką położone są w zwartym kompleksie Las Bemowo.


Kiedyś był to teren zamknięty dla zwiedzających, obecnie można go obejść spacerując 10-kilometrową ścieżką turystyczną. Wchodząc na teren rezerwatu pamiętajmy, że spacerujemy wyłącznie wytyczonymi ścieżkami, nie zbieramy grzybów, ziół, roślin. Możemy za to podziwiać, fotografować i biegać.


W Łosiowych Błotach pojawiają się oczywiście łosie. One mogą wszędzie wchodzić! Im wolno.Torfowisko niskieNazwa rezerwatu nawiązuje do unikalnych torfowisk niskich, które możemy tu podziwiać. Co prawda ostatnie suche lata mocno dały się we znaki tym terenom i zdecydowanie spadł poziom wód gruntowych. Jest to jednak torfowisko i niewiele deszczu potrzeba, aby mocno nasiąkło wodą. Cały rezerwat położony jest w charakterystycznym obniżeniu terenu. Skoro mamy wilgoć i torf, to są również piękne turzycowiska. Kępy turzycy bywają bardzo wysokie i sięgają nawet 1,3 m. W Polsce mamy ok. 100 gatunków traw z rodzaju turzyc. W Łosiowych Błotach spotkamy turzycę sztywną, która tworzy zwarte kępy. Od dołu kępy sprawiają wrażenie wysuszonych, zieleń widać w ich górnej części. Niższa, bo 80-centymetrowa, jest turzyca dzióbkowata. Łosiowe błota to mozaika turzycowisk i wilgotnych trzęślicowych łąk. Do tego dochodzą jeszcze drzewa i krzaki. O łąkach trzęślicowych można przeczytać tutajŁosie i roślinyW rezerwacie, przy odrobinie szczęścia, można zobaczyć również goździki pyszne - bardzo rzadkie i piękne rośliny.  Rosną tam również mieczyki dachówkowate. Z ptaków spotkamy dzięcioły, krogulce, kowaliki oraz ptaki terenów podmokłych np. potrzosa, strumieniówkę i rokitniczkę. Wiosną szczególnie warto posłuchać tej ostatniej. To jeden z najpiękniej śpiewających polskich ptaków, choć mistrzem śpiewu jest niewątpliwie łozówka, która na Łosiowych Błotach na pewno występuje.


Mapka prezentująca ścieżkę przyrodniczą „Śladami łosia”


Z przystanku Fort Radiowo trzeba przejść ok. 1,7 km do początku ścieżki przyrodniczej. Droga prowadzi wzdłuż ul. Radiowej.  

1/7

Więcej ciekawych informacji o tym miejscu

http://zielona.um.warszawa.pl/tereny-zielone/obszary-i-obiekty-chronione/rezerwat-przyrody-losiowe-blota http://www.parki.org.pl/inne-pozostale/park-lesny-bemowo-w-warszawie
codefibers.pl