Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
10

Las Nowa Warszawa

Podagrycznik na rany, komary i… sałatkę

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do lasu


1
przystanek
Dzierżoniowska
2
przystanek
Muzealna

Wejście do rezerwatu Zobacz w Google Maps

Przyroda

Las Młociny znajduje się w północno-zachodniej części Warszawy, na granicy Bielan. Duża, bo aż 98-hektarowa powierzchnia umożliwia zachowanie w niektórych fragmentach bujnego lasu łęgowego i lasów mieszanych. W lesie rośnie wyjątkowo dużo starych, ponad stuletnich drzew. Las łęgowy wymaga żyznych gleb z naniesionym mułem rzecznym. Bezpośrednio przylega do Wisły, więc ma wilgotne siedliska leśne. Rosną w nim olchy, topole, wiązy, dęby i jesiony.


W każdym lesie łęgowym natkniemy się na podagrycznika pospolitego. Jest to roślina jadalna, lubiana również przez bydło. Na Młocinach chętnie żywią się nim łosie. Każdy kto włóczył się po wilgotnym lesie na pewno spotkał tę roślinę – wysoka, białe kwiaty, dość grube, puste w środku łodygi. Sok z podagrycznika przyspiesza gojenie ran, można też sokiem lub liśćmi potrzeć miejsce ukąszenia przez owady np. przez komary. Podobno pomaga! Na wiosnę z liści podagrycznika można przyrządzić lekko gorzką i wyjątkową w smaku sałatkę.


Inna ciekawa roślina z Lasu Młocińskiego to wiązówka błotna, używana kiedyś do farbowania tkanin i aromatyzowania alkoholi. To również cenny materiał zielarski.Ciekawe miejsce do spacerówLas Młociny został przystosowany do spacerów. Na wschodzie graniczy z Wisłą, a na południu przy ul. Papirusów znajduje się duża rekreacyjna polana. Z przystanku Dzierżoniowska wystarczy cofnąć się, przejść ulicę Pułkową i już jesteśmy przy ul. Papirusów. Przygotowano tam wiaty i miejsca na ogniska.


Mapka trasy przyrodniczej wokół Lasu Młociny. Wiaty i place wypoczynkowe zjednują się także w głębi lasu.

1/5

Więcej ciekawych informacji o tym miejscu

http://lasymiejskie.waw.pl/Obwod_Bielany-Mlociny http://zielona.um.warszawa.pl/tereny-zielone/lasy/uroczysko-las-mlociny
codefibers.pl