Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
9

Kampinoski Park Narodowy

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do lasu


1
przystanek
Skibińskiego (Truskaw)
2
przystanek
Sieraków
3
przystanek
Palmiry-Muzeum (przystanek okresowy)

Wejście do rezerwatu Zobacz w Google Maps

Przyroda

Kampinoski Park Narodowy ma przedwojenne tradycje i pod wieloma względami jest miejscem wyjątkowym. Obecnie Kampinos to 38 544 hektary chronionej przyrody. W parku oraz w jego otulinie rośnie ok.1105 drzew-pomników przyrody. 70 procent parku zajmują lasy, ale jego ważną częścią są również łąki, wydmy śródlądowe i tereny bagienne. Bagienne lasy olszowe i brzozowe leżą w dawnym korycie Prawisły. Są to torfowiska niskie, w których wiosną stoi woda. Szczególnie cennym przyrodniczo obszarem jest bagno Cichowąż.

Wybierając się do Kampinosu, warto jednak pamiętać, że nie jest to las wyłącznie do spacerów warszawiaków. Prym wiedzie przyroda i to ona jest ważna: drzewa, krzaki, strugi, zarośla, ptaki, sarny, łosie i wilki. Miejmy nadzieję, że wilki nie są już tylko gośćmi, ale zostaną z nami na dłużej. Chodzimy wyłącznie wyznaczonymi szlakami i ścieżkami. Nawet, jeśli jesteśmy sami i nikt nas nie widzi. Dlaczego? Po prostu z szacunku dla przyrody i dla nas samych!


Szlaki do wędrówek pieszych


Po dotarciu na miejsce autobusem komunikacji miejskiej, warto wybrać się na spacer szlakiem przechadzkowym:

  • Szlak im. Antoniego Trębackiego: wieś Palmiry - Mogilny Mostek (2,6 km) – żółte oznaczenia
  • Szlak im. Kazimierza W. Wójcickiego: Truskaw - wieś Palmiry (11,5 km) - czarne oznaczenia
  • Palmirski Szlak Łącznikowy: Cmentarz Palmiry - Truskaw (3,5 km) - niebieskie oznaczenia


Bogactwo roślin, ptaków i motyli


Zasoby flory Kampinoskiego Parku Narodowego liczą ok. 1,4 tys. gatunków roślin naczyniowych, 146 gatunków porostów i 115 gatunków mchów. Stwierdzono ponad 3 tys. gatunków zwierząt, z czego ok. 2 tys. to owady, m.in. żyjące na łąkach motyle dzienne, takie jak Czerwończyk nieparek, Modraszek teleius i Przeplatka diamina. Podwarszawskie ostoje są również zamieszkiwane przez rzadkie bociany czarne, bieliki, żurawie, derkacze, muchołówki, słowiki i dzięcioły – łącznie ok. 156 gatunków ptaków. Ssaki to oczywiście dziki, lisy, sarny, jelenie, ale też borsuki, jenoty, rysie i łosie. Kampinoskie łosie lubią także zajrzeć czasem do Lasu Bemowskiego.

1/10

Więcej ciekawych informacji o tym miejscu

http://mazowsze.szlaki.pttk.pl/227-pttk-mazowsze-kampinoski-park-narodowy http://mazowsze.travel/co-zwiedzic/parki-krajobrazowe/item/771-kampinoski-park-narodowy https://www.kampinoski-pn.gov.pl/ http://www.kampinoska.waw.pl/kampinoskiparknarodowy/index.html
codefibers.pl