Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
O projekcie

Zielona Mapa

Uciekaj od zanieczyszczeń i hałasu,
jedź z nami do lasu

Ekologiczna komunikacja miejska w zielonej Warszawie? Czy to realne? To już się dzieje…Rozbudowujemy metro i linie tramwajowe oraz kupujemy elektryczne autobusy. Za 3-4 lata Warszawa będzie miała najwięcej autobusów elektrycznych spośród wszystkich miast w Europie Centralnej.

Naszym celem jest sprawna realizacja potrzeb komunikacyjnych mieszkańców Warszawy. A potrzeby i wymagania rosną. Ludność Obszaru Metropolitalnego Warszawy wynosiła w 2012r. 3 061 814 osób, co stanowiło 57,8 proc. ludności województwa mazowieckiego (dane GUS, 2012r.).

W Warszawie z komunikacji korzysta 54 proc. ludności. Autobusami Miejskich Zakładów Autobusowych rocznie podróżuje ponad pół miliarda pasażerów, a całą warszawską komunikacją miejską ponad miliard.

Komunikacja miejska ma ułatwiać podróże, z korzyścią nie tylko dla domowych budżetów, ale również dla środowiska i stanu zdrowia mieszkańców naszej aglomeracji. Nasz projekt Zielona Mapa ma zaprezentować ekologiczny charakter komunikacji miejskiej. Korzystając z niej chronimy miejską przyrodę oraz zapobiegamy poważnym problemom, takim jak zanieczyszczenia, hałas, coraz większy stres i rozdrażnienie. Promujemy zieleń i modę na codzienne, świadome korzystanie z autobusów, tramwajów i metra.

Mniej zanieczyszczeń

Wraz ze wzrostem ludności Warszawy, rośnie zanieczyszczenie środowiska tlenkiem węgla, tlenkami azotu, pyłami, sadzą i węglowodorami. Dużym problemem stają się szczególnie pyły – efekt korków ulicznych, ocieplenia klimatu (coraz mniej deszczy, które zmywają zapylone miasto) i spalania węgla. Negatywne skutki odczuwamy wszyscy.

Z drugiej strony mamy w Warszawie 12 rezerwatów przyrody. Niektóre są zamknięte dla pieszych, ale większość terenów przyrodniczych można zwiedzać korzystając z wyznaczonych szlaków. W sąsiedztwie jest Las Kabacki, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie oraz Kampinoski Park Narodowy. Do każdego z tych miejsc można dojechać komunikacją miejską lub rowerem.

Komunikacja miejska nie jest i nie będzie zamiennikiem samochodu osobowego. Należy jednak świadomie z niej korzystać, aby szybciej dojechać do pracy, oraz aby w Warszawie było zdrowsze powietrze, mniej korków i mniej hałasu. Szczególnie hałas staje palącym problemem naszego miasta. Jest coraz głośniej, a w efekcie jesteśmy coraz bardziej rozdrażnieni.

Zielone przystanki

Chcemy Państwa zachęcić do częstego korzystania z „zielonych przystanków. W ten sposób oznaczyliśmy na mapie przystanki, które znajdują się przy ciekawych i wyjątkowych przyrodniczo miejscach.

Nazwy warszawskich przystanków rządzą się swoimi prawami i niekoniecznie są tożsame z parkami czy rezerwatami, przy których się znajdują. Nie zawsze wiadomo, gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć np. do lasu. Zależy nam, aby dzięki naszej inicjatywie mogli Państwo szybciej i łatwiej odwiedzić interesujące przyrodniczo miejsca Warszawy. Zachęcamy, aby je poznać, ale też szanować. Nie zawsze są to rezerwaty przyrody, natomiast na pewno w każdym z miejsc zaprezentowanych na mapie jest coś ciekawego do zobaczenia.

Zielony przystanek

Więcej roślin w Warszawie

Poza tym… warto sadzić rośliny. Ale nie przypadkowe, tylko takie, które wytrzymają miejskie warunki. Prezentujemy listę 20 gatunków bylin, drzew i krzewów wybranych przez specjalistów z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Wszystkie rośliny można na wiosnę obejrzeć w Ogrodzie. Można sadzić je na skwerach, wokół bloków, przy ogrodzeniach. Na przykład jarząb mączny ma omszone liście, które bardzo dobrze wyłapują kurz z powietrza! Warto posadzić go w sąsiedztwie osiedla, jako ochronę przed kurzem z jezdni. Oczywiście rośliny sadzimy po uzyskaniu zgody administratora danej nieruchomości.

Partnerzy

las kabacki ogród botaniczny w powsinie Morysin jeziorko czerniakowskie rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego Olszynka Grochowska zanieczyszczenia hałas Lasek na Kole Las Młociny Las Bielański Kampinoski Park Narodowy Łosiowe Błota Kalinowa Łąka
Rezerwat
LAS KABACKI

Przed II wojną światową na terenie Lasu powstała placówka polskiego wywiadu. Pracowali tu kryptolodzy, którzy złamali szyfr Enigmy.

ogród
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Na gości czeka tu 170 odmian starych historycznych róż m.in.: francuskie, damasceńskie, białe, stulistne, mchowe.

Rezerwat
Morysin

Część XVIII-wiecznego parku romantycznego rodziny Potockich. Nazwa pochodzi od Maurycego - wnuka dawnych właścicieli Wilanowa.

Rezerwat
Jeziorko Czerniakowskie

W jeziorze nie można łowić szczupaków. Wpuszczono je, aby zmniejszyły ilość karpi i płoci. Nadmiar ryb karpiowatych przyczynia się do szybszego zarastania zbiornika.

Rezerwat
Las im. Jana III Sobieskiego

W 1933 r. lasy dębowe zajmowały całą pow. dzisiejszego rezerwatu, czyli ok 113 ha. Niestety w 1998 r. tzw. dąbrowy świetliste to jedynie 3 ha.

Rezerwat
Olszynka Grochowska

Rezerwat od 1983 r. Tutaj 25 lutego 1831 r. rozegrała się bitwa Powstania Listopadowego, która Rosjanom uniemożliwiła szturm Warszawy.

Zanieczyszczenie powietrza

Sprawdź co jest w powietrzu, którym oddychasz! Aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w Warszawie prezentuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Hałas

Autobusy elektryczne, wprowadzane do komunikacji miejskiej, są bardzo ciche. W mieście drażni przede wszystkim hałas komunikacyjny, a dopiero później mieszkaniowy i komunalny.

Las
Lasek na Kole

W 2014 r. dyplomaci w ramach akcji „Partnerstwo dla klimatu” w pobliżu ul. Dobrogniewa posadzili ok.1500 drzew i krzewów.

Las
Las Młociny

Nazwa Młociny pochodzi od nazwy znajdującej się tu kiedyś wsi książęcej Młoszczony. Słowo „młoka” oznacza mokrą łąkę, bagno lub moczary.

Rezerwat
Las Bielański

W tym miejscu w XVII w. swoje eremy założyli kameduli. Od ich białych habitów pochodzi nazwa Bielany. Występuje tu 40 gat. drzew i krzewów.

PARK NARODOWY
Kampinoski Park Narodowy

Sieraków to największy w Kampinosie obszar ochrony ścisłej. Znajduje się tu Bagno Cichowąż, Długie Bagno oraz wydmy piaszczyste.

Rezerwat
Łosiowe Błota

Torfowisko niskie. Wskutek coraz niższego poziomu wód gruntowych bagna zarastają łozami, wierzbami, kalinami.

Rezerwat
Kalinowa Łąka

Jest to tzw. łąka trzęślicowa. Na metrze kwadratowym takich łąk naliczono 35 gat. roślin naczyniowych. Miejsce, które lubią motyle modraszki.

codefibers.pl