Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
2
REZERWAT

Jeziorko Czerniakowskie

Kto krzyczy „kare-kare-kit-kit”?

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do jeziora


1
przystanek
Jeziorko Czerniakowskie
2
przystanek
Sypniewska

Wejście do rezerwatu Zobacz w Google Maps

Przyroda

Jeziorko Czerniakowskie to największy zbiornik wodny Warszawy. Na Mokotowie, bardzo blisko centrum Warszawy, mamy ok. 14 hektarów wody. Jeziorko ma długość 1,65 km i szerokość 110 m, więc spacer wzdłuż jego brzegów jest jak najbardziej możliwy. Północna część zbiornika wodnego jest porośnięta trzcinowiskami i turzycowiskami. Zobaczymy też wyniosłe topole czarne, wierzby i jesiony.Starorzecze Wisły na MokotowieRezerwat powstał, aby chronić ekosystem starorzecza Wisły. Nie jest więc miejscem wyłącznie dla ludzi! Mieszkają w nim różne gatunki kaczek, łyski, ale też tracze nurogęsi, wąsatki, mewy, perkozy dwuczube, remizy i trzciniaki, które wiosną wrzeszczą swoje „kare-kare-kit-kit”. Na rybki przyfruwa tu także czapla siwa. Są i żaby… Wbrew pozorom coraz rzadziej spotykane płazy. Kiedyś występowały powszechnie, teraz się to zmienia.Więcej szczupakówJeziorko jest dobrym miejscem do wędkowania. Wędkarze łapią leszcze, karpie, liny i okonie. W 2015 r. wpuszczono tu szczupaki, które mają przetrzebić zbyt dużą liczbę karpi. Nadmiar ryb karpiowatych prowadzi do zarastania i zamulania zbiornika. Zgodnie więc z obowiązującym prawem (rozporządzenie RDOŚ w Warszawie z 8 maja 2012r.) w jeziorku nie wolno łapać szczupaków i sandaczy. Można jednak próbować złowić karpia (mając oczywiście odpowiednie uprawnienia). Podczas zawodów wędkarskich złowiono tu karpia o wadze ok.12 kg!

 

1/7

Więcej ciekawych informacji o tym miejscu

http://zielona.um.warszawa.pl/tereny-zielone/obszary-i-obiekty-chronione/rezerwat-przyrody-jeziorko-czerniakowskie http://lifemanagerka.pl/2016/08/spacer-jeziorko-czerniakowskie/
codefibers.pl