Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
3
Rezerwat

Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego

Tam gdzie brzęczy

Zielone przystanki, czyli gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć do lasu


1
przystanek
Os. Kabaty
2
przystanek
STP
3
przystanek
Powsin-Park Kultury

Wejście do rezerwatu Zobacz w Google Maps

Przyroda

Naturalnym otoczeniem Warszawy były kiedyś lasy mieszane i liściaste, charakterystyczne dla nizin centralnej Polski. Z czasem pojawiało się coraz więcej sadzonych przez człowieka lasów sosnowych. Rezerwat przyrody Las Kabacki jest tak prowadzony, aby ograniczać sosny, a w zamian pozwolić na powrót naszych rodzimych lasów liściastych.


Las Kabacki to ponad 900 hektarów powierzchni równinnej, spokojnej, poprzecinanej polami uprawnymi. Jedynie na południowym zachodzie znajdują się bardziej podmokłe tereny. Część wschodnie to Skarpa Warszawska i kilka małych wąwozów.Wyjątkowe drzewaW 2010 r. przeprowadzono ewidencję przyrody Lasu Kabackiego. Stwierdzono: 60 gatunków drzew, 143 gatunki roślin zielnych i 17 gatunków mchów. Najczęściej spotkamy sosny, dęby, brzozy, graby, świerki, osiki.

Można natknąć się na jarząb brekinia, bardzo rzadkie drzewo, mające jadalne dla ludzi, ciemnobrązowe i twarde owoce. Na wietrze owoce „pobrzękują” w bardzo charakterystyczny sposób, dlatego czasem o drzewie mówi się „brzęk”. A nie jest to małe drzewo! Miewa nawet 20 m wysokości i ponad 1,5 m obwodu pnia.W Lesie Kabackim spacerujemy wyłącznie wyznaczonymi alejamiIdąc do Lasu Kabackiego warto pamiętać, aby chodzić wyłącznie wyznaczonymi alejami. Unikamy młodników np. ze świeżo nasadzonymi lipami, wiązami, jesionami. Las bardzo potrzebuje tych gatunków, a my ludzie mamy przecież swoje ścieżki i nie musimy wchodzić tam, gdzie nie jesteśmy potrzebni. W Lesie Kabackim spotkamy: sarny, lisy, łasice, jeże, borsuki, myszołowy, kobuzy, pustułki, puszczyki, grubodzioby, dzięcioły czarne i zielone, gile, rzekotki drzewne, padalce, zaskrońce.


Na spacer warto wybrać się jednym z trzech szlaków turystycznych:


  • czerwony  (9 km) - prowadzi z Pyr, przez las Kabacki, park Kultury w Powsinie i kończy się na ścieżce rowerowej prowadzącej z Wilanowa do Powsina;
  • zielony (10 km) – od stacji PKP Warszawa Dawidy, przecina Las Kabacki z zachodu na południowy-wschód i kończy się w Ciszycy;
  • niebieski (5 km) – biegnie z Kabat, przez Las Kabacki, Konstancin-Jeziorną, Chojnowski Park Krajobrazowy i kończy się w Zalesiu Górnym.

Administrujące tym rezerwatem Lasy Miejskie-Warszawa uruchomiły Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej 

1/6

Więcej ciekawych informacji o tym miejscu

http://zielona.um.warszawa.pl/tereny-zielone/obszary-i-obiekty-chronione/rezerwat-przyrody-las-kabacki-im-stefana-starzynskiego http://www.haloursynow.pl/artykuly/las-kabacki-925-hektarow-historii-natury-i-przyjem,1576.htm
codefibers.pl