Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
20

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy

Dlaczego warto sadzić go w mieście?

Bardzo odporny na mróz. Świetnie znosi zasolenie i suszę glebową. Wśród miłorzębów praktycznie nie ma szkodników. Jesienią miłorząb pochwali się jaskrawożółtymi liśćmi, które wytrzymują aż do pierwszych mrozów. Doskonale znosi cięcie. Przy ulicach lepiej sadzić egzemplarze męskie. Kwiaty z drzew żeńskich wytwarzają kwas masłowy i nie pachną wtedy dobrze… więc przy ulicach nie sprawdzą się.

Wymagania

Słońce! Cień to wróg miłorzębu. Zacieniony powoli obumiera. Wytrzymuje słabe napowietrzenie gleby, co jest rzadkością wśród drzew. Kiepsko rośnie na piaskach i w stojącej wodzie.

Wielkość

Pochodzi z Chin, gdzie dorasta do 40 metrów. Przetrwały tam drzewa mające ponad 3000 lat. W dawnych Chinach był drzewem owocowym! U nas może mieć maksymalnie 20 metrów. Stożkowata za młodu korona, potem zaokrągla się i staje się cylindryczna. Drzewa męskie różnią się od żeńskich właśnie kształtem korony. Męska korona jest bardziej stożkowata. Wolno grubieje pień i dlatego trzeba długo stosować paliki.
codefibers.pl