Zielona Mapa Warszawy prezentuje jak dojechać komunikacją miejską do ciekawych przyrodniczo miejsc stolicy.
W pierwszym etapie prac przedstawiamy 12 zielonych przystanków zlokalizowanych przy najciekawszych lasach i rezerwatach w naszym mieście.

Klikając w poszczególne punkty dowiesz się więcej o obiektach oraz o sposobie dojazdu.

O projekcie Zamknij
3

Jabłonie - odmiany ozdobne

Jabłonie - odmiany ozdobne

Dlaczego warto sadzić je w mieście?

Jest bardzo dekoracyjna i ma mnóstwo odmian. Można dobrać jabłoń z kwiatami czerwonymi, różowymi, białymi. Dekoracyjne są również liście, które jesienią stają się np. purpurowe. Zwykle aż do zimy na drzewku wiszą owoce. Roślina doskonała do szpalerów przy ścieżkach, chodnikach i mniej ruchliwych drogach. W mieście warto wybierać rośliny, które słabo owocują. Nie każdy przecież jest ptakiem i lubi owoce, które spadły z drzewa.

Wymagania

Roślina, która pokochała miasto. Dobrze się tu czuje. Nie przeszkadza jej susza, słońce i lekkie zasolenie. Najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-ilastych, lekko kwaśnych. Nie lubi za to cienia i wilgotnych stanowisk. Warto wybierać rośliny odporne na mączniaka np. odmianę ‘Ola’ z kwiatami różowymi, purpurowo czerwonymi owocami lub ‘Dolgo’ z białymi kwiatami.

Wielkość

Niektóre osiągają nawet 6 metrów. Można też wyszukać odmiany niskie, np. ‘Tina’ z czerwonymi kwiatami i owocami. Wolno rośnie nasza polska, wyhodowana w latach 70. pod Warszawą ‘Ola’, która przy okazji znosi mróz i nie choruje.
1/1
codefibers.pl